Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni idrak etmek için Esenler Şehir Ekranı TV’de özel bir program yayınlandı.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun da katılımıyla düzenlenen programda Kadir Gecesi boyunca Kur’an’ı Kerim ve dualar okundu, Mescid-i Aksa’dan yapılan canlı bağlantıyla yaşanan zulüm gözler önüne serildi.

Pandemi öncesinde Esenler Belediyesi tarafından geleneksel olara her yıl Dörtyol Meydanı’nda Kadir Gecesi’ne özel olarak “10 Bin Hatim 100 Bin Dua” programı gerçekleştiriliyordu. Bu yıl Covid-19 nedeniyle bu program online olarak Esenler halkına ulaştı.

Esenler Şehir Ekranı TV’de online ve canlı olarak yayınlanan program Muhsin Kara ve Fatih Turgut’un Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı ve okunan hatimler için Hatm-i Şerif duası yapıldı. Esenler Belediyesi Başkanı M. Tevfik Göksu ve Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin’in konuk olduğu gece, Esenler Müftüsü Osman Yazıcı hocanın okuduğu dualarla devam etti.

Kadir Gecesi programında Kudüs’de destek verildi

Programda ayrıca İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki cemaate saldırıp ses bombası atmasıyla gerçekleşen zulmü, Mouhammed İsmael anlattı. İMescid-i Aksa’dan programa çevrim içi bağlanan İsmael, “Müslümanlar, Kudüs konusunda daha bilinçli olmalı ve buraları daha sık ziyaret etmeli,” mesajını verdi.

M. Tevfik Göksu, “Ramazan arınmaktır,” dedi

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, herkesin Kadir Gecesi’ni tebrik ederek, “Ramazan hayatımızın bütün evrelerini kuşatıyor. Ramazan ayında insanın içindeki hüzünler bertaraf oluyor. İnşallah Ramazan’ın iklimini bayram geldiğinde arınmış olarak hayatımızda ikame ettiririz. Bizim bu yılki Ramazan mottomuz arınmak. Cenab-ı bizleri bu Ramazan’da arınanlardan eylesin” dedi.

Etkinlikleri gerçekleştirirken şehrin dayanışmasına ve tanışmasına vesile olduklarını belirten Göksu, “Hacı Bayram Veli, şehri tarif ederken ‘şar gönüllere girmektir’ der. Şehir gönüllere girmektir. Şehir gönüllerine girmenin yolu da onlarla iletişim kurmaktır. Bir taraftan şehrin gönlüne girmek için şehirliyi buluşturmak ve tanıştırmak gerekiyor. Biz bu anlamda Esenler’de yaptığımız sosyal ve kültürel etkinliklerle beraber evinde oturan şehirliyi mekanlara ve meydanlara taşıdık. Böylece şehirli birbirleriyle tanıştı. Pandemi döneminde insanları mekanlara getiremediğimiz için onlara dijital ortamlarda ulaşmaya çalıştık. Geçtiğimiz ay 8 milyon 900 bin kişiye ulaştık” ifadelerini kullandı.

***
M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.