Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yüreklerimizi Kâbe aşkı ile dolduran “Kâbe Örtüleri ve Kâbe Yolunda Hatıralar Sergisi”ni ziyaret etti.

Esenler Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Kâbe Örtüleri ve Kâbe Yolunda Hatıralar Sergisi’nin önemi ziyaretçileri vardı. Koleksiyonu, Bekir Kantarcı yaklaşık 30 yıllık bir zaman diliminde topladı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve M. Tevfik Göksu de sergiyi birlikte ziyaret ettiler. Kantarcı’nın yurt içi ve yurt dışından edindiği farklı dönemlere ait Kâbe örtüleri ile eski hac yolculuklarından pek çok hatıranın yer aldığı “Kâbe Örtüleri ve Kâbe Yolunda Hatıralar Sergisi”ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu 300’den fazla eseri tek tek inceleyip, hikâyelerini dinledi. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ziyaretçilerle de sohbet etti ve fotoğraf çektirdi.

Yapanlardan Allah razı olsun

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş sergi ile ilgili duygu ve düşüncelerini de anlattı. “Esenler Belediyesi’nin yapmış olduğu bu sergiyi gezmekten duyduğum memnuniyeti özellikle belirtmek istiyorum. Sergide, Kâbe’nin örtüleri, anahtarları, surre alayı gibi eseler yer alıyor. Ayrıca Ravza-i Mutahhara, Beytullah ve hac ile ilgili pek çok hatıra, kutsal eşyalar da sergide. Üstelik bu eserlerin burada sergilenmiş olması çok önemli. Böylelikle hem Esenler halkı hem de dışarıdan buraya geleceklerin Kâbe’ye aşklarının artması için vesile olacak. Yapanlardan Allah razı olsun” dedi.

Kâbe aşkı ve özlemimizi gidereceğiz

‘Esenler’deki her bir kardeşimi bu anlamlı sergiye davet ediyorum’ diyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi çok önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. İnsanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar Kâbe’de geçen bütün süreçlerin anlatıldığı, görselleriyle beraber sunulduğu ve üstelik her bir insanımızın gördüğünde duygulanacağı, hepimizin özlemi olan Kâbe ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı anlamlı bir sergi” ifadelerini kullandı.

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’ndeki Kâbe Örtüleri ve Kâbe Yolunda Hatıralar Sergisi, 1 Mayıs 2002 tarihine kadar ziyarete açık. Üstelik 7/24 açık olan ve vatandaşlardan yoğun ilgi gören sergi tamamen ücretsiz ve tüm halkımıza açık.

Kâbe Örtüleri arasında 350 yıllık ravza örtü parçası

Kantarcı, 24 yıl Mekke ve Cidde’de yaşadı. Kral Abdülaziz zamanında Mekke’de son üretilen örtülerden kırmızı renkli ipek örtü parçası da sergide. Ayrıca, Peygamber Efendimiz (SAV)’in Medine-i Münevvere mescidinde kabr-i şeriflerinin duvarlarını süsleyen yeşil renkli parça ve daha pek çok eser de koleksiyonun bir parçası. Bunun yanında sergide başka önemli eserler de var. 350 yıllık ravza örtü parçası, 17. yüzyıl erken Osmanlı dönemine ait koyu yeşil Kâbe örtü parçası… Ya da 1850’li yıllara ait nadir koyu lacivert Kâbe örtüleri… Ayrıca 19. yüzyıla ait Müslümanların Kâbe özlemini yansıtan Kâbe tasvirli yağlıboya eseler de yer alıyor. Cam altı tablolar ve Kâbe minyatürlü ahşap hilyeler de koleksiyonun parçaları arasında.

Sakal-ı Şerif’in de yer aldığı sergide, 1600’lü yıllardan kalma Kâbe örtüsü, ilk kez ziyaretçilerle buluşuyor. Osmanlı’da her yıl Kâbe örtüsünün gönderilme seremonisi olan Surre alayları… 1900’lü yılların başında Mekke’den dönüşte getirilen koku… Gulabtan, zemzemlik gibi orijinal hediyelikler ve antikalar… Kâbe’yi süsleyen kemer kuşak yazılarından örnekler… Öte yandan Hicaz demiryoluna ait çeşitli madalya ve belgeler de sergide. Ziyaretçiler, Osmanlı’nın Hicaz’ı idare ettiği günlere ait resmi yazışma belgeleri, Osmanlı dönemi hac vekâletnameleri ve şehadetnameleri de görebilir.