Esenler Belediyesi, sokaktaki can dostlarımızın sağlıklı ve huzurlu yaşam sürmesi için ihtiyaç duydukları yuvaları, İyilik İçin Tasarla yarışmasıyla seçecek. Yuvaları ise öğrenci kardeşlerimiz tasarlayacaklar.

Esenler Belediyesi, çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılayacak ve onlara başka canlılarla empati kurmayı öğretecek bir projeyi hayata geçirdi.

Programla, öğrenci kardeşlerimiz çevrelerindeki sokak hayvanlarının ihtiyaçlarına uygun yuva tasarımları yapacaklar.

İyilik İçin Tasarla programı nedir ve kimler katılacak?

Belediyemiz tarafından hayata geçirilecek İyilik İçin Tasarla; Esenler Belediyesi, Türkiye Tasarım Vakfı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu, Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen, temel eğitim seviyesindeki öğrencilere yönelik bir tasarım programı.

Programımızda, öğrencilerimizden yaşadıkları çevredeki hayvanların günlük yaşamlarını gözlemlemelerini bekliyoruz. Böylece, onların ihtiyaçlarını karşılayacak, yaşamlarını kolaylaştıracak, özgün, yenilikçi, geliştirilebilir yaşam alanları tasarlayabilecekler.

Programın amacı; hayatımızın bir parçası olan hayvanların özgün tasarımlarla daha refah yaşam koşullarına erişmesini sağlamak. Ayrıca, öğrencilerimizin de hayvan yaşamlarına dair bir bakış açısı ve duyarlılık geliştirmesine yardımcı olmak…

İyilik İçin Tasarla programıyla öğrencilerin tasarım becerilerini geliştirirken ayrıca hayata pozitif değer katabileceklerini görmelerini hedefliyoruz.

İyilik İçin Tasarla’ya temel eğitim seviyesinde öğrenim gören 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri başvurabilecek.

Öğrencilerimiz hayvanlar için yuvalar tasarlayarak, sokaklarımızda yaşayan bu can dostlarımız için dört mevsim barınabilecekleri yuvalar kurmamıza destek olacaklar.

Tasarımların değerlendirilmesinde, yenilikçi, sürdürülebilir, uygulanabilir, ve işlevsel olması gibi kriterler göz önünde tutulacak.

Tasarım programımız hakkında daha fazla bilgi almak için, iyilikicintasarla.com web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi. Seçimlerde yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. Göksu 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterildi. Seçim sonucunda yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.