Geliştirdiği örnek belediyecilik uygulamalarıyla büyük beğeni toplayan Esenler belediyesi 15-24 Nisan tarihleri arasında Türkiye’de bir ilke daha öncülük ediyor ve İyilik Fuarı düzenliyor. Fuar İçişleri Bakanlığı himayelerinde organize edilecek. Fuar organizasyonu Esenler Dörtyol Meydanı’nda 10 gün boyunca kapılarını açık tutacak.

Esenler Belediyesi, af ve mağfiret iklimini hâkim kılan Ramazan ayında bir ilke daha imza atıyor. İyilik Fuarı ismi verilen etkinlik, 15-24 Nisan tarihleri arasında Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenecek. İçişleri Bakanlığı himayelerinde hayata geçecek fuarda fuara birçok yardım kuruluşu ve sivil toplum örgütü buluşacak. Ayrıca etkinlikte çok önemli yardım kuruluşları bir araya gelecek. Bölge, din, dil ırk, renk ve mezhep ayrımı yapmaksızın ve tüm dünya yoksulları ve yetimleri için kalıcı projeler yürütürken “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” düsturuyla hareket eden yardım kuruluşları, bir yandan da etkinlik boyunca vatandaşlarla doğrudan temas kuracak.

İyilik Fuarı ile 14 Sivil Toplum Kuruluşu buluşacak

Ayrıca fuara Türkiye Diyanet Vakfı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kızılay, Sadakataşı Derneği, Verenel Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı, Deniz Feneri, Yetim Vakfı, CANSUYU, Hoca Ahmet Yesevi Derneği (HAYDER), Anda Derneği, Beşir Derneği, Valide İnsani Yardım Derneği ve HAYRAT olmak üzere toplam 14 sivil toplum kuruluşu katılıyor.

İyilik yarışmaları

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da (AFAD), deprem tırını fuarda tanıtacak. Deprem tırıyla vatandaşlara afetle ilgili farkındalık eğitimleri verecek. Ayrıca Kızılay kan bağışı çadırı kuracak. Deniz Feneri tarafından kurulan giyim çadırında ise yetim çocukları mutlu edecek uygulamalar olacak. Bir yandan da fuara katılan sivil toplum kuruluşları, çeşitli coğrafyalarda yaşadıkları iyilik hikâyelerini yapacakları sunumlarla ziyaretçilerle paylaşacak. Seminerler ve söyleşilerle zenginleşen fuarda her gün iyilik yarışmaları da yer alacak. Yarışmalarda kazananlar ise çeşitli ödüllerin sahibi olacak.

Dev iyilik kumbarası

Öğrencilerin de ziyaret edeceği fuarda dev iyilik kumbarası da yer alacak. İyilik kumbarası uygulaması yardımlaşma geleneğimiz için en güzel örnekleri ortaya koyacak. Fuarda ayrıca SMS ile yardımlaşma kampanyası yürütülecek.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Ramazan öncesinde İyilik Fuarı’nı duyurduğu basın açıklamasında İyilik Fuarı’nı şöyle tanıtmıştı:

“Bu Ramazan, Türkiye’de bir ilk olacak ‘İyilik Buluşmaları Fuarı’nı kuracağız. Türkiye devlet geleneği olan ender ülkelerden biridir. Biz millet olarak dünyada da hiçbir zaman sömürge olmamış kadim bir milletin çocuklarıyız. Bu sadece kendi sokaklarımızda hissedilen bir duygu değil. Aynı zamanda bu duyguyu bütün dünyayla paylaşan kadim bir milletin çocuklarıyız. Ekonomide tüm dünyada 17. sıradayız. Ancak buna rağmen iyilik yapmada dünyada üçüncüyüz, bütçe mukayesesi açısından da birinci sıradayız. Ayrıca biz şu an dünyada en fazla yardım yapan ülkeyiz. Üstelik biz iyiliği yaparken kimsemin dinine, diline, cinsiyetine bakmayız. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı himayesinde iyilik seferberliğinde bir fuar organize edeceğiz. Yardım kuruluşlarımız bu fuarda yer alacak ve fuar yaklaşık 10 gün sürecek. Hepinizi fuarımıza bekliyoruz.”