Bir çağı kapatarak dünyada büyük bir değişimin önünü açan İstanbul’un Fethi 569 yıl sonra Atatürk Havalimanı’nda yapılacak Millet Bahçesi’nin açılışıyla beraber kutlandı.

1453’de İstanbul’un Fethi ile dünyada yeni bir çağ açmamızın üzerinden 569 yıl geçti. Türk halkı İstanbul’u yarım milenyumdan uzun bir süredir koruyor, büyütüyor, güzelleştiriyor, geliştiriyor.

Fetih coşkusunu bu yıl, Atatürk Havalimanı’nda yapılacak Millet Bahçesi’nin açılışıyla beraber yaşadık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Yeşilköy Atatürk Havalimanı, Türkiye’nin en büyük Millet Bahçesi olarak kullanıma açılıyor. On binlerce ağacın yeşereceği Atatürk Havalimanı’nda ilk fidanı diken Sayın Cumhurbaşkanımıza on binlerce İstanbullu da eşlik etti.

Ayrıca, Millet Bahçesi’nin açılışı konusunda medyaya açıklamaya yapan Göksu şu ifadeleri kullandı: “İstanbul’a nefes olacak yepyeni bir millet bahçesi burası. Burası herkesi heyecanlandırır. Bu ülkenin geleceğine dair bir umudu olmayan burayı kötüler.”

İstanbul’un Fethi anısına 145 bin ağaç dikeceğiz

Bahçeye dikilecek 145.300 ağacın bazıları ise 40-50 yaşlarında olacak. Ağaçlar bu yeşil park alanında güvenli ve sağlıklı gelişimlerine devam edebilecekler. Millet Bahçesi tüm İstanbul halkı için huzurlu bir rekreasyon alanı olarak hizmet verecek. Bahçede yayalardan daha hızlı hareket eden hiçbir araç bulunmayacak. Yaşlılar, çocuklar, anneler, engelli vatandaşlar huzurlu bir gün geçirebilecekler.

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi içinde ayrıca tüm bahçeyi boylu boyuna geçen bir dere yer alacak. Bahçede ayrıca bir etkinlik alanı da yer alacak. Bu etkinlik alanı 28 bin seyirciye kadar ev sahipliği yapabilecek. İstanbul bu sayede, bir stadyum kadar geniş kapasiteli bir etkinlik alanı kazanmış olacak. Etkinlik alanında konserler, uluslararası festivaller, gösteriler düzenlenmesi mümkün olacak.

Daha önce terminal binaları olarak kullanılan yapılar ise yıkılmadan restore edilecek ve fuarlar, organizasyonlar için kullanıma açılacak.

Bir deprem/afet acil planı bile bulunmayan CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun karşı çıktığı Millet Bahçesi aynı zamanda bir deprem toplanma alanı olarak da hizmet verecek. İstanbul’da depreme karşı tek önlem, tsunamiden kaçış tabelaları asmak olan Ekrem İmamoğlu ve CHP kurmayları daha önce Millet Bahçesi’ni engellemek için eylem çağrısı yapmıştı. Ancak İstanbul halkı bu çağrıya ilgi göstermemiş ve Millet Bahçesi projesini desteklemişti.

Üstelik AK Parti Atatürk Havalimanı’nı Millet Bahçesi’ne dönüştüreceğini açıkladığında engel olmaya çalışan CHP daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ağzından aynı projeyi hayata geçirmek istediklerini açıklamıştı.

AK Parti’nin halk için ürettiği her hizmeti engelleyerek siyaset yapma alışkanlığına sahip olan CHP’nin gerçek yüzü de bu vesileyle bir kez daha belgelenmiş oldu.