İstanbul Büyük Şehir Belediyesi AK Parti Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, AK Parti’nin İstanbul’daki deprem önlemleri için yaptığı çalışmaların bilançosunu çıkardı.

İstanbul depremi, Türkiye’nin gündemindeki en büyük risklerden biri. Büyük bir İstanbul depremi senaryosunun gerçekleşmesi halinde ve İstanbul’un bu depreme hazırlıksız yakalanması halinde, hem psikolojik hem de ekonomik olarak ülkenin büyük bir darbe alabilmesi riski bulunuyor. Bu riskin bilinciyle uzun yıllardır İstanbul’da depreme karşı bilimsel çalışmalar yürüten ve önlem faaliyetlerini icraate dönüştüren AK Parti, yeni CHP’li Büyükşehir Belediye yönetiminin bu riske karşı çok duyarsız kalmasından şikayet ediyor.

AK Parti 17 milyar lirayı deprem için İstanbul’a harcadı

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi AK Parti Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, AK Parti’nin 2012’den çıkan yasanın ardından İstanbul’da deprem önlemlerinin hızlandırılması için bugüne kadar 17 milyar lira harcadığını vurgulayarak, deprem için yapılan çalışmaların öneminin altını çizdi.

Tevfik Göksu, İstanbul’un yapı stoğunun yenilenmesi için kira yardımları, KDV indirimleri, dönüşüm projeleri için kullanılan kredilerde %50 faiz indirimi, harçlardan muafiyet gibi teşvik edici maddi desteklerin AK Parti hükumeti tarafından uygulama geçirildiğini hatırlattı.

AK Parti’nin ayrıca olası bir deprem halinde acil sağlık hizmetlerinin aksamaması için sağlık alt yapısını güçlendirdiğini vurgulayan Göksu, İstanbul’da depremden etkilenmeyecek şekilde yüksek teknolojili izolatörlerle inşa edilmiş 8 devasa hastane inşa edildiğinin altını çiziyor.

İmamoğlu tehlikeye karşı duyarsız!

Öte yandan Tevfik Göksu, İmamoğlu’nun deprem riskini yeterince ciddiye almadığını ve önleyici çalışmalar konusunda zayıf kaldığını da dile getiriyor ve mümkün olan her fırsatta, İBB meclisindeki konuşmalarında, yönetimi bu konuda önlemler alması için göreve davet ediyor.

***
M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.