İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, skandal bir operasyonla, İstanbul halkının tarihi mirası Rumeli Hisarüstü Konağı’nda Anıtlar Kurulu’ndan izin almadan inşaat yaptırdı. Peki İBB Başkanı bu inşaatı neden yaptırdı?

Milyarlarca liralık borç sarmalı içinde iflas etme riski taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, CHP’li İBB Başkanı Ekram İmamoğlu’nun skandal operasyonu ile borcuna milyon dolarlar daha ekledi.

“İstanbul senin ama köşkleri benim!”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul halkına ait tarihi bir miras olan Rumeli Hisarüstü Konağı içinde Anıtlar Kurulu’ndan izin almadan inşaat çalışmaları başlattı. Müze vasfında olan konak böylece İBB Başkanı İmamoğlu’nun ailesi için bir köşke dönüştürüldü.

Saray görkemiyle inşa edilen konak için milyonlarca dolarlık masraf yapılırken, Rumeli Hisarı’ndaki şehitlik arazisi içindeki 160 yıllık bir ceviz ağacı da kesildi.

Boğaza hakim manzarasıyla, tarihi ve doğayı katleden “saray gibi lojman”

Boğaza hakim bir manzaraya inşa edilen konak, İmamoğlu ve ailesi için ikamet konutu haline dönüştürüldü. Ancak asıl çapıcı nokta, CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bu skandal inşaat için basına yaptığı yorum: “İBB’nin kendi arazileri vardır, bu binaların kullanımları için kurum karar verir. Bunun adı lojmandır, başka bir şeydir. Kendisi için birisi konut yapmaz. Lojman yapar.”

Şimdi İstanbul halkınında CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na soracağı sorular var:

  • Bu tarihi eserde yapılan inşaat çalışmaları için, Anıtlar Kurulu’ndan izin alındı mı? (Alınmadı!)
  • Yasaları çiğneyerek yapılan bu köşkte, 160 yıldır yaşayan tarihi bir ceviz ağacı kesildi mi? (Kesildi!)
  • Milyarlarca lira borç içinde kıvranan İBB, İstanbul halkına hizmet götürmek için para bulamazken, İBB Başkanı’nın ailesi için hazırlanan bu köşke kaç milyon dolar harcandı? (ÇOK!)

İBB Başkanı’nın ısrarlı sorulara rağmen köşk inşaatında harcanan parayı açıklamaktan kaçındığını da hatırlatalım.

 

 

 

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi. Seçimlerde yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. Göksu, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterildi. Seçim sonucunda yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.