İstanbul halkının oylarıyla seçilen ve halkın iradesi anlamına gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oylamayla alınan kararlar artık İmamoğlu tarafından umursanmıyor ve veto edilerek engelleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, İstanbul halkının iradesini yansıtan, halktan aldığı oylarla görev yapan siyasetçilerin yer aldığı demokratik bir meclistir. Bu meclis, İstanbul halkı için kararlar alır ve uygulamaya koyar.

Ancak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, şehri kötü yönetmesinin sebeplerini araştırarak halka rapor sunmak üzere, mecliste yapılan oylamayla kurulan üç komisyonu veto ederek kurulmasını engellemeye çalışıyor.

İstanbul halkının seçimleri yok sayılıyor

Seçim döneminde, kontrol edilebilir, şeffaf ve hesap veren bir belediye başkanı olacağını vurgulayarak meydanlarda halktan oy isteyen İmamoğlu, bugün onu denetleyecek komisyonları kurmak için karar alan meclisin, yani halkın iradesini yok sayarak komisyonların kurulması kararını veto etti.

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili M. Tevfik Göksu, bu vetonun bir anlam ifade etmeyeceğini ve yeniden yapılacak oylamada meclisin aynı komisyonları kurma kararını tekrar alacağını hatırlatarak halka İmamoğlu’nu denetleme sözünü tekrarladı.

İBB Meclisi oturumları sırasında, İmamoğlu’nun İstanbul’daki kötü yönetiminin nedenlerini araştırmak için müsilaj problemi, ulaşım sorunları ve nereye gittiği açıklanamayan yatırım faaliyetlerini inceleyecek 3 komisyon kurulmuştu.

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili M. Tevfik Göksu tarafından halka duyurulan bu komisyonlar, belediyenin resmi kayıtlarını, belgelerini, belediye faaliyetlerini inceleyip konunun uzmanlarına da danışarak birkaç aylık süreler içinde sorunlar hakkında İstanbul halkına raporlar sunacaktı.

İmamoğlu’nun veto kararından sonra, komisyonların mecliste yeniden oylanıp kurulacağını açıklayan M. Tevfik Göksu’nun açıklamasını aşağıda izleyebilirsiniz.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.