CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun tüm algı yaratma çabalarına rağmen M. Tevfik Göksu, resmi belgeleriyle İstanbul hakkındaki tüm gerçekleri CNN Türk canlı yayınında ortaya koydu.

CNN Türk canlı yayınında konuk olan Esenler Belediye Başkanı ve İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, gazetecilerin İstanbul hakkındaki sorularına açıklık getirdi.

2019 Belediye Seçimleri’nden önce, İBB Başkanı olması halinde kimseyi işinden çıkarmayacağı sözünü vererek halka sempatik görünmeye çalışan ve oy isteyen Ekrem İmamoğlu’nun, seçimi kazandıktan sonra 13.353 kişiyi işinden ederek yerlerine 45.029 kişiyi partizanca işe aldığını, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınmış raporlarla belgeleyen Göksu, ayrıca bu işe alımların nasıl partizanca yapıldığını da bir video ile ortaya koydu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin partizanca kadrolaşması video kaydında…

CHP’li İBB yöneticilerinin bir grup toplantısı sırasında, İBB’de işe alımların nasıl yapıldığını açıklarken çekilmiş video görüntüsünü izleten Göksu, İBB yöneticilerinin işe alınacak çalışanları CHP, İYİ Parti ve “adını söyleyemedikleri” diğer parti arasından seçtikleri itirafını tüm Türkiye’ye gösterdi.

Göksu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun her konuşmasında partizanca kadrolaşma suçlamaları yaptığını da hatırlatarak şöyle ekledi: “Asıl partizan kadrolaşmanın CHP’nin yönettiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu görüyoruz.”

Göksu ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın İBB’deki “terörle bağlantılı çalışanlar” soruşturmasına da değindi.

Terör örgütlerine eleman sağlamak, destek vermek gibi suçlardan haklarında davalar veya soruşturmalar olan, yakın akrabaları terör örgütü üyesi olarak askerimize silah sıkan kişilerin yoğun şekilde İBB’de işe alındığını da hatırlatan M. Tevfik Göksu ayrıca çok mühim bir örneğin de altını çizdi. İçişleri Bakanlığı’nın tespitlerine göre bu kişilerin bazılarının, tüm İstanbul halkının kimlik ve adres kayıtlarına ulaşabilecek kilit konumlarda çalıştırıldığını da vurgulayan Göksu, İBB Başkanı İmamoğlu’nun İstanbul’u terör örgütlerine teslim eden uygulamalarını sert şekilde eleştirdi.

“İBB engelleniyor” yalanı!

Göksu canlı yayın sırasında, İstanbul’a hizmet üretmek yerine her fırsatta AK Parti tarafından engellendikleri yalanını ortaya atarak veremediği hizmetin sorumluluğundan kaçmaya çalışan İmamoğlu’nun yalanını yine belgelerle ortaya koydu.

Merkezi hükumetin 19 milyar TL bütçesi olan İstanbul’a 2021 yılında 24 milyar TL ödenek gönderdiğini anlattı. Ayrıca, İBB Meclisi AK Parti Grubu’nun da meclise gelen dosyalardan sadece %2’sine hayır oyu verdiğini, oysa CHP’nin muhalefette olduğu 2016-2018 döneminde, AK Parti’nin İBB Meclisi’ne getirdiği dosyaların %29’una hayır oyu verdiğini hatırlattı. AK Parti’nin İmamoğlu’nun engellemediğini, aksine İstanbul halkına hizmet götürülmesi için her dosyaya evet oyu verdiğini netçe ortaya koydu.

İstanbul ve ulaşım problemi

İstanbul’da metro çalışmalarının hep AK Parti döneminde yapıldığını da hatırlatan Göksu, İmamoğlu’nun ise İstanbul trafiğini rahatlatacak projeleri “uzun süreceği ve gösteriş yapmaya fırsat vermeyeceği” için kasten hayata geçirmediğini anlattı.

Göksu, CHP’li İBB Başkanı İmamoğlu’nun Levazım Tüneli için “50 bin araba geçecek diye tünel kazamam!” sözlerinin kameralara da yansıdığını hatırlatarak şu önemli detayın altını çizdi: “Tamamen şov ve reklam hesabı peşinde olan İmamoğlu, tünel ve metro gibi yeraltını yıllarca kazarak yapılan çalışmaları bitirip de reklama, şova dönüşmesini bekleyemeyeceği için, İstanbul halkının ulaşım ihtiyaçlarını umursamıyor.”

Halk Ekmek tartışması

M. Tevfik Göksu, Halk Ekmek konusunda da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul halkı üzerinde algı yönetimi yaparak “AK Parti’nin Halk Ekmek büfelerini engellediği” yalanını zihinlere yerleştirmeye çalıştığının altını çizdi.

Şehir ve imar kurallarına uygun olması halinde tüm büfelere onay verdiklerini hatırlatan Göksu, kabul etmedikleri detayı ise şöyle açıkladı: “Büfe açma izninin İBB Meclisi’nden, yani halkın elinden alınarak, bir şirketin müdürüne verilmek istemesine karşı çıktık. Böyle bir şey kabul edilemez.”

Göksu, atıl durumda olan Halk Ekmek’i İBB Başkanlığı döneminde Sayın Recep Tayyip Erdoğanı büyütüp geliştirdiğini, Halk Ekmek’in zaten AK Parti’nin hizmetlerinden biri olduğunu da hatırlattı.

Yaklaşık dört saat süren ve İstanbul hakkındaki tüm gerçeklerin belgeleriyle ortaya konduğu bu önemli canlı yayının tümünü ağıdaki link üzerinden izleyebilirsiniz:

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.