A Haber kanalında canlı yayın konuğu olan İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, CHP’li Ekrem İmamoğlu yönetiminin iptal ettiği insani su kullanım hakkını İstanbul halkına geri vereceklerinin altını çizdi.

A Haber’de Sebep Sonuç programında canlı yayın konuğu olan Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, İstanbul hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimini devraldıktan sonra 13 bin kişiyi işten çıkaran ve yerlerine 45 bin partiliyi işe alan CHP’li İmamoğlu yönetiminin İstanbul’u nasıl iflasın eşiğine getirdiğini rakamları ve belgeleriyle anlatan Göksu, İstanbul halkının çilesi haline dönüşen taksi, toplu taşıma, çevre kirliliği, deprem ve aşırı borçlanma sorunlarının iç yüzü hakkında detaylı bilgi verdi.

İstanbul’un bugün geldiği durumu, Nurettin Sözen dönemindeki problemli İstanbul dönemine benzeten Göksu, şehrin bir yönetim kuraklığı yaşadığının altını çizdi. CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun göreve geldiğinden beri geçen 3 yılda İstanbul’a problem körlüğü, samimiyetsizlik ve vizyonsuzluk yaşattığını vurguladı.

İSKİ halkın parasını gasp ediyor

AK Parti döneminde İstanbul halkının belediye yönetiminden memnuniyetinin %65-70 ve hatta 80’lere çıktığını hatırlatan Göksu, son anketlerde İstanbul halkının belediye yönetiminden memnuniyetinin %45’e kadar indiğine dikkat çekti.

İstanbul halkının uygun fiyata su tüketebilmesi için meclisten karar çıkardıklarını da anlatan Göksu, CHP’li İmamoğlu yönetimindeki İSKİ’nin bu kararları uygulamayarak su faturalarıyla İstanbul halkından fazla para aldığını vurguladı.

İnsani su hakkı İmamoğlu’na rağmen yürürlüğe girecek

M. Tevfik Göksu, her bireyin belli bir miktar suyu “insani su tüketim hakkı” olarak ücretsiz olarak kullanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde karar çıkarttıklarını ancak İSKİ’nin bu kararı hukuksuz şekilde uygulamadığını ve vatandaştan fazla para tahsil ettiğini açıkladı.

Vatandaşların, İSKİ’den fazla alınan fatura bedellerini talep etmeleri gerektiği uyarısını da yapan Göksu, Kasım ayı içinde yapılacak meclis toplantısında alacakları kararla insani su kullanım hakkını artık uygulamaya geçirteceklerini ve İSKİ’nin fazladan tahsil ettiği su paralarını da halka geri ödeteceklerini açıkladı.

M. Tevfik Göksu’nun A Haber’deki açıklamalarını, aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz.

 

 

 

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.