CHP’li İmamoğlu İETT kurumunu nasıl ve hangi hatalarla İstanbul için büyük bir soruna dönüştürdü? İstanbul halkının son dönemde İETT araçları konusunda yaşadığı sıkıntıların nedenini araştıran M. Tevfik Göksu, çok çarpıcı bir cevaba ulaştı.

Son dönemde İstanbul’da yolda kalan İETT araçlarının yolculara ittirilerek çalıştırılmasına ya da İETT yönetiminin arıza durumunda şoförlerin otobüsleri yolculara ittirmesini yasaklayan duyurusu gibi haberlere ne yazık ki alıştık. 

İmamoğlu İETT ihalelerine sadece tek bir şirketin katılmasını neden garipsemiyor?

Resmî nüfusu 16 milyon kişiye yaklaşan ancak 20 milyondan fazla insanın barındığı İstanbul’un atardamarlarından biri olan toplu ulaşım sistemini, olağanüstü kötü bir belediyecilik anlayışıyla çalışamaz hale getiren CHP’li İmamoğlu’nun İETT’ye ne yaptığı artık ortaya çıktı.

İETT’deki sorunun peşine düşen M. Tevfik Göksu, bu dev kurumun bakım onarım işlerinin partizanca bir hamleyle CHP’li Özgür Karafat’la bağlantılı şirketlere ihale edildiğini açıkladı.

İETT’nin bakım onarım işleri için sadece tek bir şirketin katıldığı ihaleler açıldığını ve bu şirketlerin de hepsinin mali müşavirinin CHP’li Özgür Karafat olduğunu tespit eden Göksu, nitelikle veya performansla değil, partizanlık anlayışı ile şehir yönetmenin sonucunun bu olduğunun altını çizdi.

İstanbulluların yaşadığı İETT kabusunun nedenleri hakkında M. Tevfik Göksu’nun yaptığı araştırmanın çarpıcı bulgularını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

*** 

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. 

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi. 

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.