CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Esenler’de halk tarafından yoğun olarak kullanılan İSPARK otoparkını kapatması vatandaşların ağır mağduriyetler yaşamasına neden oldu.

Esenler metro istasyonunun girişinde bulunan İSPARK otoparkı, CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir akşam vakti aldığı acele kararla ve yangından mal kaçırır gibi gerçekleştirdiği bir operasyonla kapatıldı.

İBB’den gelen kararla, tüm otopark çalışanlarının eşyalarını toplayarak acele acele otoparktan çıkmasıyla, otoparkta araçları olan vatandaşlar gece boyunca hırsızlara karşı nöbet tutmak zorunda kalarak mağdur oldu.

Yüksek maddi değere sahip olan araçlarını hırsızlara karşı bir önlem olarak evinin önünde değil, İBB’nin işlettiği İSPARK otoparkında park eden vatandaşlar, görevlilerin akşam vakti aniden otoparkı terk ettiklerini duyunca otopark önünde hırsızlık riskine karşı nöbet tutmak zorunda kaldı.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun otoparkı ziyaret ederek sorunu yerinde inceleyeceğini duyan İBB yönetimi ise yine alelacele bir kararla otoparkı yeniden hizmete açtı ve görevliler iş başı yaptı.

İETT çalışanları az yürüsün diye İSPARK vatandaşa kapatıldı

M. Tevfik Göksu, İmamoğlu yönetimindeki İBB’nin bu anlaşılması zor kararına karşı olduklarını açıkladı. CHP’li İBB’nin belediyeye güvenerek değerli araçlarını otoparka teslim etmiş vatandaşını hırsızlara yem edebilecek kadar sorumsuz ve belediyecilik bilincinden uzak acemice kararı neden aldığını ise Göksu şöyle açıkladı:

“Burası İstanbul’un büyük metro istasyonlarından biri. Bu duraklar yapılırken çok büyük emekler ortaya kondu. Bu parklar şehrin ulaşımında insanları toplu taşıma araçlarına teşvik etmek için yapıldı. Dün akşam İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin buradaki parkı kapatacağı bilgisi geldi. Bu alana taşınacak olan İETT biriminin elemanlarının araçları park edilecekmiş. Esenler Belediyesi’ne ait olan ücretsiz otoparka İETT’nin çalışanları araçlarını park edebilir. Vatandaşın otoparkını kapatmasınlar. Bizim geleceğimizi duyunca açılış talimatı verilmiş. Bu alanın vatandaşlara açılıp açılmayacağını takip edeceğiz. Aylık abonesi olan vatandaşlara da haber verilmeden böyle bir karar alınmış.”

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. 

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi. 

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.