İBB Meclisi’nde yüksek faturalardan şikâyet eden ve “Ben elektrik faturamı ödemeyeceğim” diyen Kemal Kılıçdaroğlu’na fatura teklifinde bulunan İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, “İGDAŞ uyguladığı % 23 oranındaki kâr miktarından bir süreliğine vazgeçin” dedi.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘ben faturalarımı ödemeyeceğim, siz de ödemeyin’ çağrısı üzerine gündeme gelen fatura meselesi hakkında bir öneride bulunan İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, şu şekilde konuştu:

“Enerji konusunda büyük bir küresel kriz yaşandığı hepimizin malumudur. Bütün dünyada yaşanan bu krizden en az hasarla çıkabilmek için hükümetimiz her türlü tedbiri almakta ve her türlü fedakârlığı yapmaktadır. Kesintisiz enerji sağlamak için büyük çaba sarf etmekte ve krizin ortaya çıkardığı fiyat artışlarını faturalara tam olarak yansıtmayıp, elektrikte % 50, doğalgazda % 75 sübvansiyon sağlamaktadır. Hal böyleyken geçen günlerde CHP Genel Başkanı, ciddiyetten uzak bir şekilde ‘elektrik zamlarını geri almazsanız, faturamı ödemeyeceğim’ diye provakatif bir kampanya başlattı. Gerçi bu çağrısına bırakın milletimizin kulak asmasını, CHP’li İBB yönetimi bile kulak asmadı ve üstüne bir de çağrıda bulunarak “Sakın Kılıçdaroğlu’nu dikkate almayın. Faturalarınızı ödeyin” dedi. Hiçbir ekonomik öneri içermeyen bu hukuksuz çağrı, ancak ve ancak acziyet, siyasetsizlik ve sorumsuzlukla izah edilebilir.”

Hodri Meydan: İGDAŞ %23 kârdan vazgeçsin!

Göksu, İBB meclisindeki konuşmasına şöyle devam etti:

“Ayrıca CHP Genel Başkanına bir teklifim var. Madem ki yüksek faturalardan şikâyet etmektedir o halde şu an İGDAŞ’ın uyguladığı % 23 oranındaki kâr miktarından bir süreliğine vazgeçsinler. İstanbul’daki doğalgazın şu anki satış fiyatı olan 2,87 TL’nin %23’u yani 0,66 TL’si İGDAŞ’ın kârıdır.

 

 

 

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi. Seçimlerde yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. Göksu, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterildi. Seçim sonucunda yüzde 62,7 oy oranıyla yeniden Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.