İstanbul’da İETT otobüslerinin tıklım tıklım olduğu yetmiyormuş gibi sabah-akşam işine, evine gitmek için çabalayan vatandaşlar, bozulup yolda kalan araçları itmek zorunda kaldı. Halkı bu hale düşüren İETT’nin 2 milyar liralık “tamir, bakım” ihalesine ilişkin çarpıcı rakamları görünce şok olacaksınız.

Dünyanın en genç otobüs filosuna sahip olan İETT’yi sağlıklı bir şekilde işletemeyen, bakımlarını yapamayan İBB, otobüsleri üreten Mercedes firmasını bile “otobüslere bakım yapmaya yetkin” bulmayarak ihaleye sokmamıştı. İBB şimdi de otobüs bakım ve onarım ihalesini kendi yandaş partilisine verip 2 milyar liralık bütçeyi yandaş şirkete aktardıktan sonra 2 milyar liraya yeni otobüsler satın almaya kalkıyor.

İşte İstanbul halkının tıklım tıklım ve bozuk otobüslerin içinde sıkışıp kalmasına neden olan partizan ilişkilerin çarpıcı matematiği!

İBB, İETT için 2021 Eylül ayında 160 yeni otobüs aldı

Peki bu alım için ne kadar ödedi?

 • 100 adet tek körüklü otobüs OTOKAR firmasından, 60 adet çift körüklü otobüs de AKİA firmasından alındı.
 • 100 adet tek körüklü otobüs için 606 milyon TL, 60 adet tek körüklü otobüs içinde 558 milyon TL olmak üzere toplamda 1 milyar 164 milyon TL’ye imza atıldı.
 • Ödemelerin %15’i peşin yapıldı, kalanı 72 ay vadelendirildi.
 • Üstelik, otobüsler hemen teslim edilemeyecek. İlk teslimat, 2022 yılının ilk çeyreğinden itibaren yapılacak.

Peki 2 Milyar TL’lik ‘Karabat’ yolsuzluğu yaşanmasaydı ne olurdu?

250 yeni otobüs alınacak parayı, zaten yepyeni olan otobüs filosunu tamir etmeye verdiler!

 • CHP’li İmamoğlu’nun yönetiminde İETT’den 2 milyarlık bakım onarım ihalesini alan Ulaşım İç ve Dış. Tic. AŞ. firmasının 2019 seçimlerinden önce mali müşavirinin ismi Sema Yay olarak geçiyor.
 • Seçimlerden sonra firmanın mali müşaviri değişiyor ve CHP’li Özgür Karabat atanıyor. Özgür Karabat, 29.07.2020 tarihli resmi gazetede, firmanın sermaye artışı için müracat eden kişi olarak görünüyor.
 • Firmanın Mali Müşaviri olan CHP’li Karabat’ın, seçimi kazanan CHP’li İstanbul Belediye başkanı İmamoğlu’nun yönetimindeki İBB ile finansal ilişkisi başlıyor.
 • Karabat, İETT’den 14 farklı ihale kazanıyor. Otobüslerin bakım ve onarımlarının yapılmasını kapsayan bu ihalelerin toplam değeri 2 milyar TL!

Oysa yepyeni sıfır otobüsler almaya kalksalar, maliyeti ne olurdu?

 • 100 adet tek körüklü otobüs için 606 milyon TL,
 • 60 adet tek körüklü otobüs içinde 558 milyon TL verilmişti. Buna göre;

1 adet tek körüklü otobüs: 6,06 milyon TL
1 adet çift körüklü otobüs: 9,3 milyon TL

 • Bu hesaplamaya göre CHP’li Karabat’a verilen 2 milyar TL karşılığında; İETT aslında 100 adet tek körüklü, 150 adet çift körüklü olmak üzere toplam 250 yeni otobüs daha alabiliyordu.

İşte İstanbul halkı bu şekilde mağdur ediliyor. İBB’de yolsuzluk, israf ve kendini bilmezlik devam ediyor!

*** 

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. 

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi. 

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.