CHP’li İBB Başkanı İmamoğlu’nun İETT ücretlerine yaptırdığı fahiş zam nedeniyle İETT öğrenci ücretlerine yapılan zamma öğrenciler yoğun tepki göstermişti. Bu nedenle İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, İstanbul’daki yüz binlerce öğrenciyi yakından ilgilendiren bir müjde verdi.

Göksu, geçtiğimiz Perşembe günü İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) toplu ulaşımda yapılan yüzde 40’lık zammın öğrencilere uygulanmaması için girişimde bulunacaklarını bildirdi.

Öğrencilerin büyük tepkisine yol açan ve çeşitli protestolara sebep olan İstanbul’daki ulaşım zammına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cumhur İttifakı sessiz kalmadı. Ayrıca AK Parti ve MHP’li İBB Meclisi üyeleri yaptıkları değerlendirmede, öğrencilerin son ulaşım zammından muaf tutulması için teşebbüse geçmeye karar verdiler.

İETT öğrenci zammı iptal oluyor!

Alınan bu kararı Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu sosyal medya hesabından duyurdu. Bununla birlikte Göksu, ulaşım zammının öğrencilere yansıtılmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Bu amaçla hazırladıkları teklifi ise 11 Nisan 2022 Pazartesi günü toplanacak İBB Meclisi gündemine alacaklarını açıkladı.

Göksu videolu paylaşımında konu ile ilgili şunları söyledi: “Sevgili gençler! Sizlere bugün bir müjde vermek için huzurlarınızdayım. Biliyorsunuz İstanbul Büyükşehir Belediyesi şu kullanmış olduğunuz öğrenci kartına yüzde 40 zam yaptı. Elbette bu yüzde 40 zam siz okula giderken, kütüphaneye giderken, okuldan tekrar evinize dönerken biliyorum sizin için bir takım zorluklar ortaya çıkaracak. Düşündük ki öğrencilerimiz dersleriyle meşgul olsunlar, Türkiye’nin geleceğini inşa etmekle meşgul olsunlar, başarıya odaklansınlar. Dedik ki AK Parti olarak, Cumhur İttifakı olarak Pazartesi günü İBB Meclisi’ne bir teklif sunalım. Ve bu teklifte öğrencilerimiz için bu yüzde 40 zam geçersiz olsun ve bu yüzde 40’ı İstanbul Büyükşehir Belediyesi sübvanse etsin, böylece İETT de zarar görmesin. Öğrenciler de kazansın, İETT de kazansın istedik. Hayırlı olsun. Pazartesi günü meclise sunuyoruz”.

İBB’de ne oldu? CHP’li İBB Başkanı İmamoğlu ulaşıma neden fahiş zam yaptı?

Bilindiği gibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü 7 Nisan 2022 Perşembe günü toplu taşıma ücretlerine zam yaptı. Zam sonrası 2,67 lira olan öğrenci indirimli elektronik bilet ücreti 3,74 liraya çıktı. Ayrıca aylık öğrenci İstanbulkart 78 TL’den 109 TL’ye yükseldi. Bu nedenle öğrenciler zamlara büyük tepki gösterdi. Bazı öğrenciler ise protesto için ücret ödemeden turnikelerin üzerinden atlayarak metro ve metrobüse binmeye başladı.

İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Aksu da İBB’nin fahiş ulaşım zammını sert şekilde eleştirmişti. Göksu, CHP’li İBB başkanının seçimi kazanmak için ‘İstanbul’da her şey ucuzlayacak’ sloganını attığını hatırlatmıştı. M. Tevfik Göksu, “İETT’ye bugüne kadar gelen zam oranı ne? Yüzde 151. Hani ulaşıma zam gelmeyecekti? Hani siz halkçıydınız?” diye sormuştu.

Göksu, akaryakıt fiyatlarındaki artışı bahane göstermenin anlamlı olmadığının altını çiziyor. Çünkü akaryakıt zamları, İETT için istenen zam miktarıyla çelişiyor. Göksu, “Akaryakıt artmış. Peki toplu taşımada akaryakıtın maliyet giderleri arasında oranı ne? Üçte bir. Üçte bir oranında zam yapsaydınız. İBB Başkanı kendi siyasi kariyer planlaması için Belediyeyi sponsorluk merkezi olarak görüyor. Onun gözünün tek gördüğü şey para, para, para.” dedi.