İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, CHP’nin belediyelerden işçi çıkarmayacağına söz vermişken, İmamoğlu’nun göreve başlar başlamaz on binlerce insanı işten çıkardığını rakamlarıyla ortaya koydu. Peki işten çıkarılanların yerine kaç kişi alındı?

İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, seçim öncesindeki vaatlerinde CHP’nin İBB’de işten çıkarma yapmayacağı sözünü verdiğini hatırlattı.

“İşten çıkarmayacağım” diye namus sözü verdiler, seçilince işçi kıyımı yaptılar

Kılıçdaroğlu’nun namus sözü söylemiyle şov yaptığını ancak gerçeklerin bu şovla uyuşmadığını rakamlarla anlatan Göksu, İmamoğlu’nun İBB’den 13.312 kişiyi işten çıkardığını duyurdu.

İşten çıkarılanların yerine İBB’ye alınan yandaş partililerin sayısı ise 45 bin kişiye ulaştı.

M. Tevfik Göksu, 2021 başında da yaptığı açıklamada, İmamoğlu’nun 2021 yılında işten çıkarmaların sayısını artıracağını açıklamıştı.

Göksu, 2021 yılı bütçe rakamlarına göre çalışan maaşlarının tırpanlandığını tespit ederek kamuoyunun dikkatini İBB’deki işçi kıyımına çekmişti.

AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, “2021 senesinde ya işten çıkarma ya da zorunlu izin planlanmaktadır. 2020 senesi bütçesinde işçi ücretleri 568 milyon 619 bin TL olarak öngörülmüş. Gerçekleşme oranına baktığımızda böyle olacağını söyleyebiliriz.

Peki 2021’de ne kadar bütçe ayrılmış? 516 milyon 996 bin TL. Yani önceki seneden yüzde 9 daha az. Bu demektir ki, işçi ücretlerine hiç zam yapmasanız bile işçilerin yüzde 9’unu işten çıkarmayı planlıyorsunuz. Eğer sözleşmeler gereği yüzde 10-12 oranında zam yapmak zorunda kalırsanız, bu sefer de işçilerin yüzde 20’sini işten çıkarmayı planlıyorsunuz demektir. Bunun başka bir izahı var mıdır? Tabii ki yok” demişti.

*** 

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. 

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi. 

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.