Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in uyarısıyla tüm dünyanın duyduğu İBB’nin borç batağı İmamoğlu’nun hiç umurunda değilken, CHP’li İBB Belediye Başkanı’nın hala AK Parti tarafından engellendiği yalanına sarılmasına İBB AK Parti Grup Başkanvekili Göksu cevap verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, attığı bir tweette İstanbul için 300 metrobüs alımı yapacaklarını ancak Cumhurbaşkanlığı’nın bu alımı yatırım planına almadığını yazdı. “Cumhurbaşkanlığımız, finansını bulduğumuz 300 metrobüs alımını uygun görmemiş ve 2022 yatırım planına almamış. Sorun yok, o alımları yaparız. Ama milyonlarca İstanbullunun yaşadığı 3. bölge’ye yapacağımız metronun finansı bile hazırken, neden onay vermediniz onu anlamadık!” diyen İmamoğlu’na cevap, İBB AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’dan geldi.

Göksu’dan İmamoğlu’na cevap: “İBB’in borç sorunu kötü yönetimin sonucu!”

Göksu, İmamoğlu’nun tweetine cevap verdi ve CHP’li yönetimin İBB’yi borçlanamaz hale getirdiğini söyledi. “Birisi Sayın Başkan’a yasal sınırları aştığı için İBB’yi borçlanamaz hale getirdiğini hatırlatabilir mi lütfen! Kendisi İstanbul’la ilgilenmediği için bilmiyor olabilir” ifadelerini kullanan Göksu, bu açıklamalarına önceki meclis konuşmalarında da yer vermişti.

Dünya yatırımcılarına “İstanbul iflas edecek” uyarısı yaptılar

İBB’nin çok ağır borç sorunu dünyada da haber olmuş durumda. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İBB’nin borç seviyesinin çok yüksek olduğunu ve şehrin iflas riski taşıdığını duyurarak tüm dünyadaki yatırımcılarını da uyardı. Göksu konuşmasında, bu akıl almaz ağır borç yüküne de değindi.

İBB’yi 2 yılda borçlanamayacak duruma getirdiler

Göksu, İBB’nin 2 yılda borçlanma limitini doldurduğunu ve yasal borçlanma limitlerini aştığı için İBB’yi 27 yıl sonra ilk kez ‘borç dahi alamayacak’ duruma getirdiğini söylemişti. Göksu daha önce yaptığı açıklamalarda, İBB’nin iki yılda 43 milyar 402 milyon lira borçlandığını belirterek, “CHP’li İBB yönetimi, yasal borçlanma limitlerini aştığı için İBB’yi 27 yıl sonra ilk kez ‘borç dahi alamayacak’ duruma getirdi. 2 yılda belediyenin borcunu 43 milyar 402 milyon liraya çıkaran İBB Başkanı, İstanbul için bugüne kadar algı ve şovdan başka ne üretti?” diye sormuştu.

İmamoğlu’nun engelleme iddialarına ise, “İBB Başkanı her fırsatta, her yerde (beni engelliyorlar) diyor. Bu mu engelleme? Engellesek bu borçlanmayı yapabilir mi?” şeklinde karşılık vermişti.

 

 

 

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.