İBB AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, CHP’li İBB yönetiminin 450 milyon liraya mal olan Merter Katlı Otoparkı’nı üçte biri fiyatına sattığını duyurdu.

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu, İBB Meclis oturumu öncesinde, Merter Katlı Otoparkı’nın “garip” satışından deprem konusuna, sağlık çalışanlarından, minibüsçülere kadar önemli konularda basın açıklamaları yaptı.

İBB otoparkı önce sattı, sonra apar topar satışı iptal etti

İstanbul’un sorunlarına ve İBB Meclisi’nde konuşulacak konulara değinen M. Tevfik Göksu, Yenikapı Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’ndeki basın toplantısında şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun geçenlerde İstanbullu vatandaşlara müjde olarak duyurduğu Merter’deki ‘Kamu Hizmet Alanı’ 1994 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Belediye Başkanı iken yapıldı. Hukuki açıdan kentsel hizmet alanı görevi yapan ve ‘ticari ünite yapılamaz’ denilen bir bina, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından müzayede ile satışa çıkarıldı. Ne hikmetse müzayedeye bir kişi katılarak 46 bin 200 metre kapalı alanı olan, yaklaşık 5 bin metre arazisi olan, 12 bin iş yerine hizmet eden bu alanı 147 milyona satın aldı. Kentsel hizmet alanı niçin alınır? Otopark alanını bir büyükşehir belediyesi neden satar? Bu alanı satmaya nasıl cesaret ettiniz? Satılan binanın bugünkü maliyeti 450 milyon TL’dir. İstanbullu bir vatandaş olarak soruyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi otoparkı niçin satar? Neden açık ihaleye çıkılmadı? Devletin ilgili birimlerini göreve davet ediyoruz. Bu konuda bir haftadır büyük mücadele veriyoruz.”

Basın toplantısı sırasında kendisine otopark satışının iptal edildiğine dair bir bilgi ulaştığını belirten Göksu, “Gelen bilgi doğruysa İBB satışı iptal etmiş. Biz bu haberin takipçisi olacağız ve doğruluğunu araştıracağız” diyerek ekleme yaptı.

İstanbul’un deprem sorunu web sitesi yaparak çözülmez

“İstanbul’da dönüşüme girmesi gereken yüz binlerce konut varken İstanbul Büyükşehir Belediyesi depremle ilgili internet sitesi kurmuş. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi olarak bugün deprem çalışmalarını takip ve izleme araştırma komisyonu kuracağız. Belli bir zaman diliminde çalışacaklar. İstanbullu vatandaşlara bugüne kadar İstanbul’da depremle ilgili yapılan çalışmaları anlatacaklar.”

Büyük sıkıntılar yaşayan minibüsçülerden park parası alınmayacak

İBB AK Parti Meclis Grubu Başkan Vekili M. Tevfik Göksu, İstanbul’un toplu taşıma yükünü çeken minibüsçülerin yaşadığı zorlukları da hatırlatarak, “Pandemi döneminde hem maddi açıdan sıkıntı yaşadılar hem de süre sıkıntıları yaşadılar. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri olarak 1 Ocak 2020’den 1 Ocak 2022’ye kadar bütün minibüslerin İSPARK’ta yapmış oldukları parklardan ücret alınmamasını karara bağlayacağız. Aynı zamanda duraklardan da para alınmaması konusunda teklif vereceğiz” diye konuştu

İBB canlarını ortaya koyan sağlık personelini pandemi bitince unuttu

İBB’nin sağlık çalışanlarının araçlarından otopark ücreti almaya başlamasını eleştiren M. Tevfik Göksu, “Sağlık çalışanlarımız pandemi döneminde bütün yükümüzü çekti. Biz da onlara bir teşekkür ifadesi olarak ‘İSPARK’ta araçlarınızı bedava park edin’ dedik. Bu 1 Temmuz 2021 tarihine kadar alınmış bir karardı. İBB istese bu kararı devam ettirebilirdi. Hukuk komisyonundan da bu desteğin devam etmesi kararı çıkmıştı. Ancak şimdi İBB sağlık personelinden otopark ücreti almaya başladı. Çarşamba günü kararı geçireceğiz. Sağlık personelleri 1 Temmuz 2021’den 31 Aralık 2021’e kadar İSPARK’tan ücretsiz yararlanabilecek.” dedi.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.