İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, İBB ihaleleri için İstanbul halkını uyardı ve CHP’nin yönettiği İBB’de ihalelerin artık şeffaf olmadığını açıkladı.

İBB 2022 bütçesinin görüşüldüğü mecliste konuşan İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, CHP’nin yönettiği İBB’de ihalelerin şeffaf olmadığını ifade etti. CHP’li İBB’nin, Büyükşehir Belediyesi ihalelerinin sadece yüzde 14’ünü açık ihale şeklinde yaptığını belirten Göksu, “Tarihi belgeyi açıklıyorum. Şeffaflık kavramını dilinden düşürmeyen Sayın Başkan’ın göreve geldiği günden 12 Kasım 2021 tarihine kadar bu CHP’li İBB tam 11 bin 415 ihale yapmış. Bunların sadece 1.624’ünü açık ihale şeklinde yapmışlar. Yani sadece yüzde 14’ü. Bu ne demek biliyor musunuz? Şeffaf olacağız diye İBB yönetimine gelenler yaptıkları ihalelerin tamı tamına yüzde 86’sını kapalı kapılar ardında yapmışlar, bu da 9.791 adet. İşte CHP’nin verdiği söz bu kadar olur. İşte CHP’nin şeffaflığı budur” dedi.

Hani İBB ihaleleri canlı yayınlanacaktı?

Seçim öncesi tüm ihaleleri canlı yayınlayacağını söyleyen İmamoğlu’nun bu söylemini yerine getirmemesini de eleştiren Göksu, “Yaptığınız 11 bin 415 ihalenin bugüne kadar kaç tanesini canlı yayınladınız? Tespitimize göre 24 ihale, yani binde 2. Mesela, Mali Müşavirliğini CHP İstanbul Milletvekili ve sizin de yakın arkadaşınız olan bir milletvekilinin yaptığı firmaya verdiğiniz 15 ballı ihaleyi canlı yayınladınız mı? Yoksa bu ihalelerde ‘canlı’ olan başka bir şey miydi?” diye sordu.

İETT ihaleleri de şeffaf değil

Göksu, İETT için yapılan ihalelerin de şeffaf olmadığını vurgulayarak, “İETT’nin 15 bakım ihalesini yaklaşık maliyetlerini bilerek tek bir firmanın alması size de anormal gelmiyor mu? Aynı ihaleye giren beş firmanın her seferinde teşekkür verip ihaleden çekilmiş olması size de garip gelmiyor mu? Toplamda yaklaşık 2 milyarlık ihale alan bu firma, Mercedes’ten daha mı liyakatli? İETT otobüslerinin yolda kalmasının sebebinin, ihaleyi alan firmanın yan sanayi parça kullanması olduğu doğru mu? Tüm bu soruların cevabını veremediğiniz için ‘kuru gürültü’ deyip geçiştirdiniz? Ben lafı hiç dolandırmadan soruyorum. Siz de bu konuyu hiç ‘kuru gürültüye getirmeden’ İstanbullulara izah etmek zorundasınız” şeklinde konuştu.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.