Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler Cemevi’nin düzenlediği aşure ve kurban lokmasında canlar ile buluştu.

Esenler Cemevi, Muharrem ayında matem orucu tutan vatandaşlar için Muharrem lokması dağıttı. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve AK Parti Esenler İlçe Başkanı Ümit Özkan aşure ve kurban lokmasında canlar ile aynı sofra etrafında buluştu. Birlik ve bereketin simgesi olan aşure ve lokmalar vatandaşlarla birlikte afiyetle yendi.

Aşure ve kurban lokması dağıtıldı

Esenler Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özdemir’den sonra bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, yapılan ibadetlerin ve edilen duaların kabul olmasını diledi. “Bugün belki bir şükür kurbanı belki yas-ı matem orucundan sonra bir şükrü niyaz olarak burada bulunan kardeşlerimiz için günün anlam ve önemi iki açıdan daha anlamlı hale geldi” diyen Göksu daha sonra özetle şunları söyledi:


“Bir tanesi oruçlarımızı tutmuş olmamız ve onun bereketini beklemek, diğeri ise uzun zamandan beri Alevi kardeşlerimizin çok sıkça telaffuz ettiği ve bizim de Allah nasip ederse ilk fırsatta bu sözü yerine getireceğiz dediğimiz cem evimizin bereket sofrasında buluşuyor olmamız. Ben hem cem evimizin hem de tutulan oruçların Cenab-ı Hak nezdinde kabul olmasını diliyorum. Bir başkasının bir başkasına saygı göstermesi dediğinizde parmakla gösterilen, dünyada insanlığın gıptayla takip ettiği bir milletin çocuklarıyız. Biz yeryüzünde her zaman merhameti ve özgürlüğü benimsemiş bir milletin çocukları olarak birbirimizden gayrımız olamaz. Birbirimizi Allah için sever ve kucaklarız. Bizim inancımızın bize vermiş olduğu sorumluluk gereği her insan inandığı gibi yaşamakta özgürdür”.

*** 

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. 

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi. 

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.