Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 10’uncu kez düzenlenen “Hamsi ve Horon Festivali” renkli ve eğlenceli anlara sahne oldu. Esenler halkı, horonların oynandığı, konserlerin verildiği, 5 ton hamsinin ikram edildiği festivalde Karadeniz’in kültürel zenginliğinin keyfini sürdü.

Anadolu’nun zengin ve çok çeşitli kültürünü yaşatmak amacıyla pek çok festivale ev sahipliği yapan Esenler Belediyesi, Esenler Rizeliler Derneği iş birliği ile “10. Hamsi ve Horon Festivali” düzenledi.

Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleşen festivalde, Karadeniz’in incisi hamsi damakları şenlendirdi. Karadeniz’e özgü halk oyunlarıyla renklenen festivale Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İstanbul Milletvekilleri Ahmet Hamdi Çamlı ve Osman Aşkın Bak’ın ve yanı sıra siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruşlarının başkan ve yöneticileri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Hamsi ve Horon Festivali ile 5 ton hamsi ve metrelerce balık-ekmek kuyruğu

Festivalde Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve protokolde yer alan isimler, hamsileri ekmek arası yaparak vatandaşlara ikram etti. Festivalde 5 ton hamsinin yanı sıra Rize çayı, kuymak ve helvalarla lezzet şöleni yaşatıldı. “53 Hamsiyi En Kısa Sürede Yeme Yarışması”nda ise birinciliği elde eden Ufuk Süslü’ye, ödül olarak ücretsiz sürücü kursu eğitimi hakkı verildi. Yöresel yarışmaların yapıldığı festivalde bir kişiye de bağlama hediye edildi. Festivalde Karadeniz ezgilerini Esenlerlilerle buluşturan Koliva grubu, kulakların pasını sildi. Türkülere hep bir ağızdan eşlik eden vatandaşlar, horonlar oynayarak eğlenceli anlar yaşadı.

Daima birlik ve beraberlik içindeyiz

İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve festivalde emeği geçenlere teşekkür ederek “Böylesine güzel bir organizasyonla Esenlerliler ve hemşerilerimiz buraya toplandı. Güzel bir soğuğu olan fakat o soğuğa da nur gibi doğan güneşin altında birlik ve beraberlik görüntüsü veriyoruz” şeklinde konuştu.

İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ise şunları söyledi:

“Rize’de çok güzel toplantılar yaptık. Yaylalar, yollar karla kaplı. Rize, bu kışı yaşıyor ama burada kar yok. İnşallah buraya yağar ve bereketlenir. Dün gece Rize’den geldik. Bugün de bu festivale katıldık. 10.su organize edilen festival için Esenler Rizeliler Derneği başkan ve yöneticilerine, Belediye Başkanımız M. Tevfik Göksu’ya, burada ikamet eden hemşeri derneklerine teşekkür ediyoruz. Güzel bir ortam, güzel bir gün. Tabi ki hamsi ve horon bir arada. Eğlence bu meydanda devam ediyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

Anadolu geleneklerini ve kültürünü Esenler’e taşıdık

Festivalde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Esenler’de hamsi festivalinin başlangıcı aslında pandemiyi saymazsak 10 yıl, pandemiyi sayarsak 12 yıl geriye gider. Bundan 12 yıl önce ilk bu meydanda yöre festivallerine hamsi ve horon festivaliyle başladık. Esenler’deki bu etkinliklerin ilk başlangıcını Rize dernekleriyle yaptık ve bu zamana kadar devam ettirdik. Sadece hamsi ve horon festivaliyle kalmadık. Anadolu’nun her bir yöresindeki lezzeti, Anadolu’nun her bir yöresindeki duyguyu, her bir heyecanı aslında Türkiye’nin küçük bir fotoğrafı olan Türkiye’nin sosyolojik ve demografik olarak kendi özelliklerini hissettiğimiz Esenler’in meydanına, Esenler’in sokaklarına taşıdık. Ben bu açıdan Rize derneklerinde yöneticilik yapmış bütün kardeşlerimize hassaten bu işe emek verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Böylesine güzel ve hayırlı bir başlangıcın vesilesi oldular. Bunun motive edicisi oldular” şeklinde konuştu.

Dayanışmanın, paylaşmanın ve kardeşliğin sevinci

Esenler Rizeliler Derneği Başkanı Süleyman Kahveci ise “Esenler Rizeliler Derneği, hemşeri yardımlaşması maksadıyla kurulmuş fakat toplumsal projeleri önceleyen ve destekleyen bir sivil toplum örgütüdür. Belediyemizle yaptığımız bu hamsi ve horon festivaline siz saygıdeğer halkımızın katılımıyla, sizlerle beraber burada dayanışmanın, paylaşmanın, bizi biz yapan değerlerimizi, kardeşliğimizi sergilemenin sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Hepinizin ayağına sağlık” diye konuştu.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.