25 Eylül 2021 akşamında CNN Türk kanalında canlı yayın konuğu olan M. Tevfik Göksu, İETT’nin 2 milyar liraya CHP’li şirkete verilen bakım ihalesi hakkındaki açıklamalarıyla Twitter Trend Topics listesine girdi.

CHP’li Ekrem İmamoğlu yönetiminin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki “askıda belediyecilik” anlayışının sonuçları, İstanbul halkının çalışmayan İETT otobüsleriyle yolda kalması oldu.

İstanbul halkı, ortalama 5.2 yaşındaki otobüslerle dünyanın en geç otobüs filosuna sahip olan İETT’yi İBB Başkanı olduktan sonra 2 yıl içinde çalışamaz hale getiren İmamoğlu’nun başarısızlık krizine teslim oldu.

Twitter Göksu ile yıkılıyor

Dünyanın en genç otobüs filosunun yollarda kalması, arıza yapması, şehrin ortasında ve içinde yolcular varken, alev alıp yanmaya başlaması artık İstanbul’un kabusuna dönüştü. İETT’yi bu hale düşürenin ise yine Ekrem İmamoğlu yönetimi olduğunu açıklayan M. Tevfik Göksu İETT’nin nasıl çalışamaz hale geldiği sorusuna da çarpıcı bir cevap veriyor: “İETT’nin 2 milyar liralık bakım/onarım ihalelerinin bu işi yapma yeterliliği olmayan CHP yandaşı bir şirkete verilmesi.”

Şirketin CHP’li milletvekili Özgür Karabat ile bağlantılı olduğunu belgeleriyle ortaya koyan M. Tevfik Göksu’ya ise Ekrem İmamoğlu cevap bile veremiyor. Göksu, İmamoğlu’nun bu sessizliğini ise şöyle yorumluyor: “Toplu taşımalarda arızalar başlayınca bu görüntülere İBB Başkanı cevap veremedi, uzun süre sessiz kaldı. Ne diyeceğini düşünüyordu çünkü ajans daha ona ne diyeceğini söylememişti. Ajans ona ‘Sen sus, biz bir slogan arıyoruz’ dedi.”

Göksu’nun bu açıklamaları Twitter’da da büyük ilgi gördü ve M.Tevfik Göksu kısa sürede Twitter Trend Topic listesine girdi:

M. Tevfik Göksu, ayrıca Twitter’dan yaptığı duyuruyla İmamoğlu’nun istediği kanalda, bu konuları canlı yayında, halkın gözü önünde tartışmaya hazır olduğunun da altını çizdi:

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.