Çölyak hastalarının yaşam şartlarına dikkat çekmek ve hayatlarına konfor katmak amacıyla düzenlediğimiz Glütensiz Makarna Festivali Türkiye’de bir ilk oldu. Esenler Belediyesi, çölyak hastaları için verdiği özel hizmetlerle vatandaşlardan büyük takdir topluyor.

15 Temmuz Millet Bahçemiz glüten içeren yiyeceklere karşı hassasiyeti olan çölyak hastası bireyler için Glütensiz Makarna Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun katılımıyla gerçekleşen festival, 15 Temmuz Millet Bahçesi’nde düzenlendi. Festivalde makarna pişirme tekniklerini işin ustaları anlatıldı. Ayrıca, belediyemi çekilişle 15 aileye Nadir Kafe’de kullanılabilecekleri hediye çeklerini takdim etti. Aşçılarımız festival boyunca pişirdikleri makarnaları da halka ikram etti. Bunun yanı sıra, ESEV (Esenler Belediyesi Sanat Evi) müzisyenleri de unutulmaz bir türkü ziyafeti verdi. Katılımcılara çok lezzetli ve keyifli bir gün yaşadı. Belediyemiz etkinlikte çocukları da unutmadı. Festivale katılanlar neşeli bir Hacivat- Karagöz oyununu seyretme imkanı buldu.

Glütensiz makarna ile çölyak farkındalığı

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, festivalde çölyak hatası bireylerle tek tek ilgilenip sorunlarını dinledi. Göksu, “insan doğduğu andan itibaren bir imtihan yolculuğuna çıkar. Bu imtihan yolculuğunda kimimiz bazen kıtlıklarla bazen hastalıklarla bazen farklı şeylerle imtihan ediliriz. Bazen hayatımızdaki bu kısıtlılık bize farklı pencerelerin ve farklı imkânların açılmasını sağlar. Gerçekten son dönemde çölyak gibi nadir hastalıkları artık çok fazla duymaya başlıyoruz.

Bu konuda toplumsal farkındalık oluşturmak açısından özellikle nadir hastalıklarla ilgili devletimizin yaptığı özgün çalışmalar ve belediyelerimizin de bu konularda kardeşlerimizin hayatlarındaki bu kısıtlılığı farklı bir fırsata dönüştürmek için büyük bir gayret içerisindeler. Glütensiz makarna yapma şenliği, her birimiz için farkındalığımızın oluşması açısından aslında anlamlı bir program.  Biz Esenler Belediyesi olarak hemen arka tarafta gördüğünüz Şifa Evi’nin bir bölümünü nadir hastalıklarla ilgili sıkıntı yaşayan kardeşlerimize ayırdık. Nadir Kafe’yi bu hastalıklardaki gıda ihtiyaçlarını ortadan kaldıracak gıdalarla donattık. Böylece, bu hastalıklarla karşı karşıya kalan kardeşlerimiz yaşamını devam ettirebilecek gıdalar ulaşırken sıkıntılarla karşılaşmasın istedik.” dedi.

20 yıl önce yiyecek ürün bulamıyorduk

İstanbul Avrupa Yakası Çölyak Derneği Başkanı Cemalettin Kaymakçı da Festivalde konuşma yaptı. Kaymakçı, “27 Mart bizim için önemli bir gün odu. İstanbul Avrupa Yakası Çölyak Derneği Derneğimizi yaklaşık 4 yıl önce kurduk. 4 yıldır hizmet ediyoruz ama ilk defa böyle bir kalabalıkla bir araya geldik. İstanbul’daki tüm çölyak hastalarını Esenlerimizde ve muazzam Millet Bahçemizde ağırlayan Esenler Belediyesi’ne tekrar teşekkür ediyorum. Daha önce çölyak hastaların yaşamları oldukça zordu. 20 yıldır çölyak hastasıyım ve çocuğum da çölyak hastası. 20 yıl önce tanı aldığımda yiyecek ürün bulamıyorduk ve derdimizi de kimseye anlatamıyorduk. Çünkü çölyak deyince herkes mesafe koyuyordu. Acaba bize de geçer mi diye? Ayrıca, uzmanlarımız artık haftada 5 kişiye bu hastalık tanısı konulduğunu hatırlatıyor.” dedi.

Yalnız olmadığımı anladım

9 yıldır çölyak hastası olan Hülya Baş da festivalde kendi öyküsünü anlattı. “Çölyak diyetine uyarak 9 yıl geçirdim. Dışarıda en ufak çapraz bulaşmada bile ben çok kötü oluyorum. Diyetime uyduğum sürece sağlıklıyım. Bu tarz etkinlikler çok güzel. Çünkü bizleri anlayan insanlarla bir aradayız. Çünkü bir misafirliğe gittiğimizde her şey glütenli yapılıyor. Bizler de hiçbir yemeden gelmiş oluyoruz. Böyle etkinlikte yalnız olmadığımı görmek çok güzel bir duygu. Anlaşıldığımı hissetmek, çocukların gözlerindeki mutluluğu görmek beni mutlu ediyor” dedi.

Esenler Belediyesi’nin glütensiz beslenme hizmeti: Nadir Kafe

Esenler Belediyesi, çölyak hastalarının hayatlarını kolaştırmak için özel bir market/kafe işletiyor. Nadir Kafe, 15 Temmuz Millet Bahçesi’nde yer alıyor ve tamamen glütensiz ürünler sunuyor. Nadir hastalığı olanlar Kafede, çölyak gibi özel beslenme gerektiren hastalıklar için gerekli gıda maddelerini bulabiliyor. Kafede nadir hastalıklarla mücadele edenlerin ihtiyaç duyduğu zincir ve glütensiz yağlar, vitaminler, protein takviyeleri, organik şerbet ve şuruplar, lifli gıdalar, yüksek kalorili besinler ve düşük proteinli takviye ürünleri yer alıyor.