Esenler Belediyesi, Covid-19 ile savaş önlemlerini ilk gündeki gibi büyük titizlikle yürütmeye devam ediyor.

Bir yıldan uzun zamandır dünyayı fazlasıyla yoran Covid-19 pandemisi ve yarattığı acılar, büyük bir travma olarak önümüzdeki on yıllarda da insanlığın hafızasında yer alacak. Bu global felakette vatandaşlarımızın zarar görmemesi için Esenler Belediyesi, Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun ilk günden beri titizlikle üzerinde durduğu temizlik ve hijyen uygulamalarını büyük bir özenle devam ettiriyor.

Hijyen bilinci kazanmak Esenler’de Covid öncesinde de gündemdi

Pandemiden çok önce, hijyenin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan özel eğitimlerle Esenler’de esnafı bilinçlendiren, halkın hayat kalitesini yükselten Esenler Belediyesi, pandemi süresince de binlerce noktada dezenfeksiyon çalışması yaptı, yüz binlerce maske dağıttı. Bugün hala büyük bir dikkatle devam eden hijyen uygulamaları sayesinde Esenler halkı pandemiye karşı bilinçli ve güven içinde hayatını sürdürmeye devam ediyor.

Esenler’de, Covid-19 tedbirleri kapsamında yapılan bilgilendirmelerin yanı sıra Dörtyol Meydanı ve pazar yerleri giriş-çıkışlarında vatandaşlara bugüne kadar yaklaşık 500 bin adet maske dağıtıldı. Ayrıca vatandaşlara ve ilçedeki kamu kurumlarında kullanılmak üzere 650 litre sıvı dezenfektan ile 60 kilogram toz dezenfektan dağıtımı yapıldı. Kurumların yanı sıra ilçede Covid-19’a yakalanmış ailelerin evlerinin dezenfeksiyon işlemi de titizlikle devam ediyor. Bugüne kadar dezenfeksiyonu yapılan bina ve kurum sayısı 2.725’i buldu.

Covid-19’un ilk görüldüğü Mart ayından bu yana ilçedeki okullar, camiler, muhtarlıklar, eczaneler, aile sağlığı merkezleri, fırınlar, noterler, minibüs ve taksiler, kütüphaneler, 112 acil istasyonları, Kur’an kursları ve yurtlar Esenler Belediyesi tarafından aralıksız olarak dezenfekte ediliyor ve bu noktalarda vatandaşlarımızın virüs bulaş riski yaşamaması için özen gösteriliyor.

Belediye çalışanlarına da koronavirüs hakkında gerekli tüm bilgilendirmeler yapılıyor, çalışma ve ortak kullanım alanları dezenfekte ediliyor. Belediye bünyesinde bulunan tüm müdürlüklere ve ek hizmet binalarına virüse ve pandemiye karşı bilgiler içeren afiş ve el broşürü dağıtılarak gerekli bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Ayrıca tüm personele maske, eldiven ve el dezenfektanı dağıtılıyor. Vatandaşlara belediyeye girişte HES Kodu soruluyor, ateşleri ölçülüyor, maskelerini çıkarmamaları ve el dezenfektanı kullanmaları konularında hatırlatmalar yapılıyor.

Bu zor günleri, belediyemiz ve vatandaşlarımızla dayanışma içinde atlatacağız, virüs riski olmadan parklarda özgürce dolaşıp dostlarımızla yan yana geldiğimiz sağlıklı günlere yeniden ulaşacağız.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.