Esenler Belediyesi, çölyak hastalarını tüm yıl olduğu gibi Ramazan ayında da yalnız bırakmadı ve bu hastalıktan mustarip olanlar için özel ramazan kolileri hazırladı.

Yaşam kalitesini çok olumsuz etkileyen ve bireylerin glütene karşı ölümcül derecede alerjik reaksiyonlar vermesine sebep olabilen çölyak hastalığı, maalesef glüteni odak noktasına alan modern dünyanın beslenme alışkanlığında çok önemli bir soruna dönüştü.

Ramazan ayında, çölyak hastalarının kendileri için hayati olan glütensiz gıdalara daha kolay ulaşabilmesi için Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun direktifleriyle özel Ramazan kolileri hazırlandı. Tamamen glütensiz ürünlerden oluşan bu Ramazan kolileri Çölyak Hastaları Derneği’nin Esenler’de belirlediği çölyak hastalarına ücretsiz olarak ulaştırıldı.

Ekipler, içerisinde makarna, un, kurabiye, kek, kakao, bebe bisküvisi gibi glüten içermeyen, 18 kalemden oluşan gıda kolilerini 50 çölyak hastasına ulaştırdı. Ücretsiz şekilde kapılarına kadar getirilen gıda kolilerinden çok memnun olduklarını belirten çölyak hastaları, Esenler Belediyesi yetkililerine kendilerini unutmadıkları için teşekkür ettiler. Esenler Belediyesi’nin Esenler’deki çölyak hastaları için glütensiz gıda kolisi desteği devam edecek.

Esenler Belediyesi tüm yıl boyunca çölyak hastalarının yanında

Çölyak hastaları ve özel beslenme gereği duyan diğer hastalar sadece Ramazan ayında değil, tüm yıl boyunca Esenler Belediyesi’nden destek alıyor.

İnsanlarımızı bu zor hastalık karşısında yalnız bırakmamayı hedefleyen Esenler Belediyesi, Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun çabalarıyla tamamen glütensiz ürünler sunan Nadir Kafe’yi de bir süre önce hizmete açmıştı. Nadir Kafe sadece çölyak hastaları için değil, yakalandıkları hastalıklar nedeniyle özel beslenme diyetine mecbur kalan tüm hastaların ihtiyacı olan ancak nadir bulunan gıda maddelerini sunan bir market-kafe olarak hizmet veriyor.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.