Hayvan dostu belediyeciliği ile beğeni toplan Esenler Belediyesi Köpük isimli çok tatlı sarman bir kediye ev sahipliği yapıyor.

Esenler’de can dostumuz sokak hayvanlarına özel önem gösteren Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun hayvanlara mama dağıtan ve barınak sağlayan uygulamaları büyük beğeni topluyor.

Ayrıca, can dostlarımıza sadece sokaklarda değil, belediyeye ait binalarda da büyük sevgi gösteriliyor.

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’ni yuva belleyen sarman kedi Köpük’ün ise tüm çalışanların kalbindeki yeri başka. Tüm belediye çalışanlarının sevgisiyle tatlı tatlı şımararak hayatını binada geçiren Köpük, tatlı huylarıyla da herkesin sempatisini kazanıyor.

Köpük herkesin sevgilisi

Adeta binanın bekçisi haline dönüşen Köpük sabahları işe gelen çalışanları karşılıyor, gün boyunca ofislerinde iş yapan memurların masaları üzerinde kendini güven içinde hissederek uyuyabiliyor ve dahası kültür merkezinde düzenlenen etkinliklerde sahneye çıkıp müzisyenlerin, sanatçıların, şairlerin arasında dolanmaktan da büyük keyif alıyor.

Başkan Tevfik Göksu’nun da çok sevdiği ve bakımı için özendiği Köpük, Göksu’nun Esenler’de büyük bir şefkatle üzerine titrediği sokak hayvanlarından biri.

Eğer Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’ni ziyaret edecek olursanız ve Köpük’le karşılaşırsanız, önce kedi dilinde “seninle dost olmak istiyorum” anlamına gelecek birkaç göz kırpmayla ona gülümseyin. Bu mesajı alınca çok mutlu olduğunu ve size de aynı şekilde göz kırparak cevap verdiğini göreceksiniz.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.