Esenler Belediyesi’nin geliştirdiği ve hayırseverlerin bağışlarını yardıma muhtaç ailelerle buluşturan EDİM Hayır Market ile ilçedeki 3000 aile düzenli olarak temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

EDİM Hayır Market, Esenler Belediyesi’nin sosyal belediyecilik alanındaki önemli projelerinden biri. Türkiye genelinde yapılan Sosyal Belediyecilik Proje Yarışması’nda birinci olan proje sayesinde bugün 3000 aile düzenli bir şekilde destek alıyor.

Yardıma muhtaç ailelerin, temel tüketim ihtiyaçlarını bir marketten kendi tercihlerine göre seçmesini sağlayan EDİM Hayır Market aslında bir süpermarket gibi çalışıyor.

Ancak bu marketten sadece Esenler Belediyesi’nin yardıma muhtaç ailelere dağıttığı kartlarla alışveriş yapılabiliyor. Üstelik markette gıdadan hijyene pek çok temel tüketim maddesi bulunuyor. Ailelerin çocuk sayısı ve gelir durumları dikkate alınarak her aileye uygun bir aylık destek ödemesi yapılıyor. Hayırseverlerin bağışlarıyla tedarik edilen ihtiyaç maddeleri ise marketin raflarında ihtiyaç sahiplerini bekliyor. Böylece, her aile kendi ihtiyacına göre alışverişini yaparak markette ödemesini EDİM Kart ile yapıyor.

Böylece eskiden kapı kapı dolaşarak yapılan “erzak yardımı” yeni ve daha etkili bir forma dönüştü. Üstelik yardıma muhtaç ailelerin kapısına yardım paketleri götürülmediği için ailelerin yardım aldığını komşuları da görmüyor. Bu da yardım alan ailelerin psikolojisini olumlu etkiliyor.

Kısa Kısa EDİM Hayır Market

EDİM’e bağış yoluyla ulaşan ürünler, EDİM Hayır Market’e teslim ediliyor. “Hayır çarşısı” niteliğindeki bu marketten sadece Esenler’deki ihtiyaç sahibi aileler yararlanabiliyor.

EDİM projesi ile Esenler’de yoksul vatandaşlara her türlü gıda, giyecek, dayanıklı ev eşyası, sağlık ve kırtasiye malzemesi yardımı yapılıyor.

Belediyemiz,hHayırseverler ve yardım alan aileler başta olmak üzere sistemdeki her detayı kayıt altına alıyor. Hayırsever vatandaşlar, talep ettikleri takdirde bağışlarını takip edebiliyor. Malzemenin, hangi tarihte, kime, ne zaman ve kim tarafından teslim edildiğini görebiliyor.

Proje kapsamında vatandaşımız, sahip olduğu EDİM kartlarıyla 600 metrekarelik Hayır Market’te alışverişini gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, proje için belediyenin bütçesinden herhangi bir ödeme çıkmıyor. Hayırsever vatandaşlar organizasyonun maliyetini karşılıyor.

Kimler yardım alıyor?

Belediyemizin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, ilçemizde yaşayan 3000 muhtaç aileyi tespit etti. Tespit edilen ailelerin, Esenler Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve İ.B.B. Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü’nün kayıtlarından da sorgulanarak gerçekten yardıma muhtaç aileler olup olmadığı özen gösterilerek doğrulandı. Ardından vatandaşlar için hazırlanan dosyalar Belediye Encümeni’ne sevk edilerek çıkan kararla EDİM Kartları teslim edildi.

Şu an ise ihtiyaç sahibi ailelerin ekonomik durumları 6’şar aylık periyotlarla tekrar kontrol ediliyor. Ekonomik durumlarının değişip değişmediği takip ediliyor. Bugün itibarıyla 3000 aile düzenli olarak ihtiyaçlarını EDİM marketten karşılamaya devam ediyor.