Esenler, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 22. yılında tarihi bir güne şahitlik etti. “Akıllı ve Güvenli Şehir Esenler”de ilk teslim edilecek 531 konutun kura çekiliş töreni yapıldı.

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 22. yılında Esenler’de tarihi bir gün yaşandı. İlçede riskli durumdaki binalarda oturan hak sahibi vatandaşlar, Esenler’in tarihini ve talihini değiştiren kentsel dönüşüm projesi kapsamında yeni, güvenli, akıllı ve yeşil ile iç içe, ferah konutlarına kavuşmak için kura çekilişine katıldı.

531 Esenlerli hak sahibi yeni evlerine kavuşuyor

Eski Metris Kışlası’nın olduğu askeri alanda yer alan Esenler Rezerv Yapı Alanı 1. Etap 1. Kısımda bulunan 531 konutun kura çekiliş töreni, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun, basın mensuplarıyla yaptığı basın toplantısının ardından başladı. Göksu, olası İstanbul depremine karşı Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarını anlattı ve basın mensuplarının sorularını cevaplayarak ve örnek daireleri gösterdi.

531 Esenlerli hak sahibi, 15 Temmuz Millet Bahçesi içerisinde bulunan Gençlik Merkezi’nde noter huzurunda heyecan dolu bir kura çekilişine katıldı. Kura çekilişinin ardından konutları belirlenecek vatandaşlar, yeni ve güvenli evlerine kavuşmanın heyecanını yaşayacak. Olası İstanbul depremine karşı güvenli, geniş donatı alanlarına sahip, yeşil ile bütünleşmiş, yatay mimari üslubunda, akıllı ve güvenli şehir konseptinde inşa edilen daireler, yıl sonuna kadar vatandaşlara teslim edilecek.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.