İstanbul’da deprem karşıtı önlemler almak konusunda çok zayıf kalan İmamoğlu’nun deprem önlemleri zafiyeti, Kartal depreminden sonra yine endişe yarattı.

Deprem karşıtı önlemler alarak İstanbul’u deprem kabusuyla yaşamaktan kurtaracağı vaatleriyle seçime giren Ekrem İmamoğlu, deprem önlemleri konusunda sınıfta kalmışken 19 Haziran’da Kartal’da yaşanan 3.9 şiddetindeki ve bir binanın da hasar almasıyla sonuçlanan deprem sonrasında İBB’nin deprem önlemleri zafiyeti büyük endişe kaynağı oldu.

Yoksa deprem önlemleri İBB’nin önceliği değil mi?

Göreve geldiği günden beri, İmamoğlu’nu deprem önlemlerini ve kentsel dönüşüm projelerini ivedilikle hayata geçirmesi için uyaran İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili M. Tevfik Göksu’nun çabalarının ne kadar önemli olduğu da bir kez daha kendini gösterdi.

3.9 gibi çok düşük şiddetli bir yer hareketinde bile İstanbul’da bir binada çatlaklar oluşması, binanın balkonunun kopma aşamasına gelmesi, tüm İstanbul sathındaki depreme karşı savunmasız olan sorunlu binaların nasıl büyük bir tehlike yarattığını ortaya koydu.

Daha önce Yeni Şafak gazetesine verdiği bir röportajda, İmamoğlu’na depremler konusundaki uyarılarını sürekli tekrarladığını hatırlatan M. Tevfik Göksu, bu konuyu şöyle dile getirmişti:

“Şu anda 300 bin acil dönüşmesi gereken konut var. Dönüşüm yapılması gereken bölge sayısı 68. Bu bölgelerin 13’ünü bakanlık bizzat yönetiyor. 49 bölge 13 ilçe belediyesi sınırlarında. 9 bölge ise İBB’nin sorumluluk alanında. Burada 3 bin 888 bağımsız bölüm var. 2 yıldır soruyorum. 3 bin 888 konutun bir tanesi için tek şey yaptılar mı? Depremler için seferberlik diye İstanbul’da 20 bin konut sözü verdiler, 224 binanın yıkılması gerektiğini söylediler, birini bile yapmadılar. 3 ayda bir soruyorum. Yıktınız mı? Eyüp’te başladılar, sıkıntı çıkınca çözemediler. ‘Deprem tehlikedir’ diye bağırmak deprem tedbiri midir?” açıklamasında bulunan Göksu, İstanbul’un depremlere karşı önlemler ve kentsel dönüşüm için ayrılan bütçesinin 6 kat düşürüldüğünü de hatırlatıyor.

Kartal depremini can kaybı olmadan atlatan İstanbul, şimdi İmamoğlu’na şu soruyu soruyor: Daha büyük depremler bekleyen İstanbul halkının canını ve malını korumak için hangi önlemleri alıyorsunuz?

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.