Esenler Belediyesi’nin, 15 Temmuz hain darbe girişiminin beşinci yıl dönümünde düzenlediği “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri Programı”nda Esenler halkı, Dörtyol Meydanı’nda tek yürek halinde demokrasi nöbeti tuttu.

Esenler Belediyesi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca düzenlenen hain darbe girişiminin beşinci yıl dönümünde şehitlerimizin anısını yaşatmak ve halkımızın ülkesine sahip çıktığını göstermek için 15 Temmuz gecesi yine demokrasi nöbeti tuttu. Esenler’de ayrıca 15 Temmuz şehitleri için bir dizi anma programı düzenledi.

Programa, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu Esenler Kaymakamı Adil Karataş, şehit yakınları, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programda kapsamında ilk olarak Esenler’deki şehitlerin kabirleri ziyaret edilerek şehitlerimizin ruhu için dualar okundu. Dörtyol Meydanı’nda Kur’an-ı Kerim tilavetinin yapıldığı anma programında, 15 Temmuz’a ilişkin belgesel yayınlandı. Belgesel gösterimi sırasında vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı. Programda, belgesel gösterimi sonrasında kahramanlık türkülerinin seslendirildi.

Bıraktığınız emaneti kimseye çiğnetmeyeceğiz

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 15 Temmuz kahramanlarının haklarının ödenmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Bütün sınırlarımızda, memleketin her bir köşesinde, göğsünü vatanı, milleti için canını, kanını ortaya koyan bütün şehitlerimize bu meydandan söz veriyoruz. Bugün anlamlı bir gün. Cuma gecesi 15 Temmuz’un devriyesi. El Bab’ta şehit düşen şehidimize de, Afrin’de şehit düşen şehidimize de, dağlarda şehit düşen, 15 Temmuz’da şehit düşen şehitlerimize de söz veriyoruz bıraktığınız emanete sahip çıkacağız. Ve bıraktığınız emaneti kimseye çiğnetmeyeceğiz. Siz ve biz bu topraklarda var olduğumuz sürece hangi hain pusu kurarsa kursun Allah’ın izniyle kurdukları oyun onların başına yıkılacaktır çünkü bu milletin, bu topraklarında yerin üstü kadar yerin altı da zengindir. Bu toprakların her bir yeri şehadet kanıyla bezenmiş ve her bir zerresi kanla bedellendirilmiş topraklardı” ifadelerini kullandı.

Ölüme şehadet diye koşan bir milletin çocuklarıyız

Türkiye’ye düşmanlık besleyenlere seslenen Başkan Göksu, “Biz işgalci değiliz. Alnımızın teri, emeğimizle, yüreğimizle topraklarımıza sahip çıkan inanmış insanlarız. Biz köleliği kabul etmeyiz. Özgürlüğümüz için malımızı, canımızı vermeye dünden hazırız. Ölüme şehadet diye koşan bir ümmetin çocuğuna siz ne yapabilirsiniz. Bizi sizin Coni’lere, Hans’lara benzetmeyin, biz korkmayız. Çünkü bizim İstiklal Marşımız ‘Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak’ diye başlayan bir İstiklal Marşı’dır. Biz sadece eğilmeyi secde de yaparız onu da, Rabbimize karşı olduğu için yaparız. Bize düşmanlık besleyenlere söylüyorum, yeniden kendinizi gözden geçirin, yeniden kararlarınızı gözden geçirin hangi oyunu kurarsanız kurun; 15 Temmuz’da o tankların üzerine çıkan hain kahpeler nasıl yerle bir edildiyse, milletin kendisine emanet silahları millete yönelten o hainler nasıl yerle bir edildiyse aynı tezgahı kuranlar aynı akıbete uğrayacaklardır” şeklinde konuştu.

*** 

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. 

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi. 

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.