Esenler’i, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en önemli bilişim şehri haline dönüştürecek olan Esenler Akıllı Şehir Odaklı İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yayımladığı kararla resmileşti.

Esenler’i, akıllı şehir teknolojileriyle adeta baştan aşağı yeniden yaratan Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun Esenler’de kurulması için büyük çaba sarf ettiği Esenler Akıllı Şehir Odaklı İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yayımladığı kararname ile resmen hayata geçiyor.

Esenler’de, akıllı şehir teknolojileri için Ar-Ge çalışmalarını yürütecek, diğer akıllı şehir uygulamalarını da destekleyecek ve güney ve kuzey rezerv alanlarda kurulacak olan Akıllı Şehir Odaklı İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi yeni yaşam alanını teknoloji şehri haline getirecek.

Bu kapsam içinde yapılacak teknoloji çalışmaları ise Türkiye için çok önemli teknolojik kazanımların elde edilmesini sağlayacak. Bu yapısal dönüşüm, teknoloji şirketlerinin üs olarak kullanacağı, Silikon Vadisi benzeri bir bilişim şehrinin oluşmasını sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı kararnameyle bilişim şehri kuruluyor

Türkiye’nin “bilişim şehri” olacak Esenler’in güney ve kuzey rezerv alanlarında kurulacak Esenler Akıllı Şehir Odaklı İhtisas TGB’nin, Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu doğrultusunda yerli ve milli teknoloji üretiminde de önemli bir yere sahip olacağını söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Türkiye’nin ilk akıllı şehir uygulama test merkezi burada hayata geçecek. Kurulacak teknoloji geliştirme bölgesi, Esenler’i, üniversite-sanayi iş birliğini geliştiren, nitelikli iş gücü ve sanayi potansiyellerini ileri teknoloji ile kullanabilen, yüksek katma değere sahip ürünler elde edebilen bir kent konumuna taşıyacak ve kentin, bölgenin ve Türkiye’nin ekonomik ve sosyal açıdan kalkınması için önemli bir adım olacak. Kısacası Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile resmiyet kazanan bu dev proje ile Esenler teknoloji üssü olacak. Böylece Esenler’in tarihi ve talihi değişecek” dedi.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.