Esenler Belediyesi 2011 yılından beri hayata geçirdiği Çorba Çeşmesi ile her sabah işine gitmek için yollara düşen Esenler halkının yüreğini ısıtmaya devam ediyor.

Soğuk kış günlerinde, günün erken saatlerinde işlerine gitmek için İstanbul’un merkezi ilçesi Esenler’den geçen herkesin yüzünde tatlı bir tebessüm beliriyor. Çünkü Esenler Belediyesi, 2011 yılından beri, Esenler Metro İstasyonu, Menderes Metro İstasyonu, Kazım Karabekir Mahallesi otoban kenarı ve Birlik Mahallesi Uludağ Caddesi’ne yerleştirdiği çorba çeşmeleri ile vatandaşlarına soğuk kış sabahlarında ücretsiz ve sıcacık çorbalar dağıtıyor.

Vatandaşlarına güvenli, konforlu, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sağlama bilinciyle belediyecilik faaliyetlerini yürüten Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun büyük beğeni toplayan çalışmalarından biri olan Esenler Çorba Çeşmesi, yani ESÇEP ile her yıl 121.500 litre çorbayı, kış soğuklarında işlerine gitmek için yollara düşen vatandaşlarımıza ikram ediyoruz.

Bugüne dek vatandaşlarımıza 4 milyon bardaktan fazla çorba ikram ettiğimiz çorba çeşmeleri sayesinde insanlarımız İstanbul’un sabah ayazında, geleneklerimizde yer etmiş, herkesin severek tükettiği mercimek, tarhana, yayla ve domates çorbası olmak üzere 4 çeşit çorbadan beğendiğini içerek yoluna sıcak, tok ve mutlu olarak devam edebiliyor.

Çorba çeşmesi hizmetinde hijyen ön planda

Sağlıklı ve hijyenik koşullarda üretilen çorbalarımız, 80°C ısıda, gıda güvenliğine uygun olarak, içilebilir ideal bir sıcaklıkta muhafaza ediliyor. Çeşmelerimizin günlük olarak temizlik ve dezenfeksiyonu yapılarak halk sağlığı ve hijyenine uygun şekilde vatandaşlarımızın kullanımına sunulmasına özen gösteriliyor. Çeşmelerimizde tek kullanımlık, hijyenik kağıt bardaklar kullanılıyor.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.