Esenler Belediyesi, ilk kez oruç tutan miniklerin heyecanına “Çocuk İftarı” ile ortak oldu. Esenler’de gelenek haline gelen ve her yıl Ramazan ayının birinci gününde gerçekleştirilen “Çocuk İftarı”nda minikler başkan amcalarıyla bir araya geldi, keyifli anlar yaşadı.  

Esenler’de gelenek haline gelen “Çocuk İftarı”, bu yıl da yüzlerce çocuğu bir araya getirdi. Esenlerli 400 çocuk, af ve mağfiret ayı olan Ramazan-ı Şerif’in mutluluğunu ve bereketini aynı sofrada paylaştı.

Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen iftar programında çocuklar iftar öncesinde eğlenceli gösteriler seyrettiler. Programın iftar öncesinde jonglör gösterisi, Nasreddin Hoca, Keloğlan ve palyaçolar yer alıyordu. Davetli çocuklarımız iftar buluşmasında kahkaha dolu anlar yaşadı.

Esenler çocukları çocuk iftarı ile çok mutlu oldu

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise çocukları masalarında tek tek ziyaret etti ve çocuklarla sohbet etti. Göksu, çocukların Ramazan-ı Şeriflerini kutladı, hatıra fotoğrafları çektirdi. Ardından akşam ezanının vaktinin gelmesiyle iftar sofralarında yerlerini alan çocuklar, Ahmet Üzülmez’in okuduğu akşam ezanıyla oruçlarını açtı. Çocuklar, ilk iftarlarının ardından Fevziye Kübra Kara’nın yemek duasına hep birlikte “Amin” dedi. Ayrıca başkan amcaları çocuklara “diş kirası” hediyelerini verdi. Belediyemiz iftar programının sonunda miniklere Osmanlı macunu ve patlamış mısır ikram etti. 

Allah rızası için oruç tutuyoruz

İftar programına katılan Cihan Mustafa Ertam “Oruç tutmakta zorlandım. Allah rızası için oruç tutuyoruz. Sahura kalktım. Sahurda salçalı sarma yedim. Dışarda biraz oynadım ama çok yoruldum bir de üstüne oruç tuttuğumu unutup nerdeyse su içecektim” şeklinde konuştu. Orucun güzel geçtiğini belirten Elanur Soyad ise “Çok güzel geçti ama çok acıktım. Oruç bence iyi gidiyor zorlanacağımı düşünmüyorum” dedi. Tekne orucu tuttuğu söyleyen Hamza Furkan Turgut da “Tekne orucu tuttum. Tam ezana bir saat kala tutamadım. Bu sene tam tutacağım” diye konuştu. 

Esenler’de çocuk olmak

Esenler Belediyesi ilçedeki çocukların daha sağlıklı bir gelişim süreci yaşamaları için önemli projeler yürütüyor. Belediyenin çok sayıda kültürel ve eğitim programı devam ediyor. Belediye ayrıca çocuklar için düzenli olarak çocuk ektinliklerini de hayata geçiriyor. Esenler Belediyesi’nin hayata geçirdiği çocuk projelerini bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Esenler Belediyesi’nin Ramazan ayı boyunca düzenleyeceği etkinlikler hakkında ise belediyenin Esenler’de Ramazan sayfasından bilgi alabilirsiniz.