İBB Meclisi’nde konuşan İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, CHP yönetiminin engelleme suçlamalarına sert bir dille cevap verdi ve engelin CHP zihniyeti olduğunun altını çizdi.

İBB yönetiminin becerisizliklerini ve iş bilmezliklerini “engelleniyoruz” yalanı ile kapatmaya çalıştıklarını söyleyen ve engellemenin söz konusu olmadığını, aksine İBB yönetimine merkezi hükûmet tarafından beklentilerinin üzerinde kaynak sağlandığını söyleyen İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, durumu şöyle detaylandırdı:

“Burada defalarca izah ettim. Engellenme iki şekilde olabilir. Ya hükûmetimiz engeller ya da bu meclise getirilen dosyalarla engellenir. Bakın kim kimi engelliyor görelim. 2016-2018 yılları arasında yani AK Parti döneminde İBB Meclisi’ne gelen toplam 6.504 dosyadan CHP 1.870’ine yani yüzde 29’una hayır demiştir. Bu dönemde yani 2019–2021 CHP döneminde meclise gelen toplam dosya sayısı ise 4.064 adet. Bu dönemde bizim yani AK Parti ve MHP ile birlikte Cumhur İttifakı’nın hayır dediği dosya sayısı sadece 90 yani yüzde 2 olmuştur. Size soruyorum kim kimi engellemiş?”

CHP zihniyeti, zamanında borçlanmaya da metrolara da “hayır” demiş

İBB yönetiminin ‘engellenme’ yalanlarını anlatmaya devam eden Göksu konuşmasına şöyle devam etti:

“Yine 2014-2019 AK Parti döneminde İBB Meclisi’ne gelen toplam 22 borçlanma teklifinin 20’sine yani yüzde 20’sine hayır dedi. 2019-2021 CHP zihniyeti döneminde meclise gelen toplam borçlanma teklifi 48 ve Cumhur İttifakı olarak bunların sadece bir tanesine yani yüzde 2’sine hayır dedik. Peki engel bunun neresinde? İBB’nin 2021 sonuna kadar merkezi idareden gelmesini öngördüğü 20 milyar TL’nin 19.783 milyar TL’si ekim sonu itibariyle gelmiş. Ekim 2021 sonu itibariyle İBB’nin merkezi idareden öngördüğü para 16.600 milyar TL iken 19.783 milyar TL gelmiştir. Bu da İBB’nin beklentisinin %119 oranında gerçekleştiğini göstermektedir. Hükûmetimizin bunları engellemediği, bilakis beklentilerinin üzerinde kaynak tahsis ettiği açıkça görülmektedir. CHP’li İBB meclis üyeleri geçmişte İstanbul’a yapılacak tüm metrolara karşı çıkmışlar. Ama CHP’li İBB yönetiminin metrolar konusunda meclise getirdiği tüm borçlanmalara AK Parti grubu evet dedi. Gerçekten engel bunun neresinde? Engel bizde değil, bunların zihniyetinde. Engel CHP zihniyeti. Aslında bunlar bize ‘Bizi niye engellemiyorsunuz?’ diye kızıyorlar. ‘Siz engelleyin de bizim beceriksizliğimiz ortaya çıkmasın‘ istiyorlar”.

CHP zihniyeti

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.