Bisiklet dostu bir ilçe olarak Esenler Belediyesi, ilçenin farklı noktalarına bisiklet istasyonları yerleştirdi. Bu istasyonlar sayesinde ilçede bisiklet kullanımı yaygınlaşacak. Aynı zamanda gençlerimiz daha sağlıklı ve çevreci bir ulaşım aracı olan bisiklet sürerken yaşayabilecekleri olumsuzluklara anlık çözümler üretebilecekler.

Bisiklet, hem sağlıklı hem de ekonomik bir ulaşım seçeneği olarak tüm modern toplumlarda kabul görüyor. Esenler Belediyesi de bisiklet dostu bir belediye olarak, bisiklet kullanımını destekliyor. Ancak tüm diğer araçlar gibi bisiklet de düzenli bakım isteyen bir araç. Bu bakımlar küçük bir çocuğun yapabileceği kadar kolay. Fakat bakım için gerekli ekipmana ulaşmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Bisikletin lastikleri sönebiliyor, zinciri çıkabiliyor. Bunlar tamiri son derece kolay sorunlar.  Ancak doğru tamir araçlarına erişmek önemli.

Esenler halkı, ‘Bisiklet Bakım İstasyonları sayesinde kendi bisikletlerini rahatlıkla tamir edebilecek ve bakımını yapacak.  Esenler’in 15 ayrı noktasına kurulan istasyonlarla kimsenin bisiklet keyfi yarıda kalmayacak ve ertelenmeyecek. Üstelik bisikletin temel onarımlarını ve bakımını gerçekleştirmek için gerekli tüm araçları içeren istasyonla, tüm fren ve vites ayarları yapılıyor ve değiştiriliyor.

Bisiklet istasyonları tam teşekküllü

Tamir istasyonları, bisiklet kullanımı sırasında yaşanan teknik sıkıntıları anında çözebilecek donanımlara sahip. Bisiklet tamir istasyonunun içinde; kullanıma hazır alyan takım seti, anahtar takımı, tornavida takımı da yer alıyor. Ayrıca, lastik söküp takmak için tekerlek levyeler, şişirme pompası, sadece bisiklet kullanımına uygun pedal anahtarı da yer alıyor.

15 farklı noktada bisiklet bakımı için istasyon kurduk

Esenler Belediyesinin ilçemizde, bisiklet trafiğinin yoğun olduğu noktalara kurduğu bakım istasyonlarını şu noktalarda bulabilirsiniz.  Menderes Parkı, Yavuz Selim Parkı, Anne Çocuk Kampüsü (Çocuk Sokağı), Fevzi Çakmak Parkı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi, Sezai Şengör Parkı, Tuna Mahallesi Parkı, Dörtyol Meydan, Esenler Bölge Parkı, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim Parkı, 15 Temmuz Gençlik Merkezi Önü, 15 Temmuz Ödünç Evi Yanı, 15 Temmuz Ana Kapı Girişi, Oruç Reis Parkı, Turgut Reis Parkı.

Esenler ve Bisiklet

Esenler Belediyesi, her yaştan vatandaşın bisiklet kullanmasını teşvik eden uygulamalarla öne çıkıyor. İstanbul’un en güzel parkı haline dönüşen 15 Temmuz Millet Bahçesi içinde geniş bir bisiklet parkuru bulunuyor. Ayrıca Esenler Belediyesi 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü için de kapsamlı bir kutlama günü düzenliyor. Aynı zamanda Esenler Belediyesi’nde Mihmandar Genç organizasyonun bir bisiklet kulübü yer alıyor. Ayrıca Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, her yaştan kadınlarımızın da bisiklet sürmesini teşvik ediyor.

Esenler’de 85 bin öğrenci bulunuyor. Üstelik bu öğrencilerin büyük bir bölümü de bisiklet sahibi. Çocuklarımızın ilçe içinde güvenli bir şekilde bisiklet kullanabilmesi için Esenler Belediyesi her türlü önemli alıyor. Yeni bisiklet istasyonları da bisikletlerin ihtiyaç duyduğu bakım hizmetini pratik ve ücretsiz olarak gerçekleştirecek.