Esenler Belediyesi ve TİKA iş birliğiyle bu yıl 13’ncüsü düzenlenen Uluslararası Barış Ekmeği Festivali, renkli anlara sahne oldu. “Türk Dünyasının Çocukları Esenler’de” sloganıyla Türkiye ile birlikte 10 ülkeden 100 çocuğu Esenler’de buluşturan festivale, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, çok sayıda vatandaş ve çocuk etkinlikte yer aldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla 13. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’ne ev sahipliği yapan Esenler Belediyesi; Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Gagavuzya Kırgızistan, Irak Türkmenleri, KKTC ve Romanyalı 100 çocuğu bir araya getirdi. Program, festival boyunca yapılan etkinliklerin yer aldığı sinevizyon gösterimiyle başladı. İstanbul’un ve ilçenin kamu yöneticileri de Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen festivale katılım gösterdiler. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Esenler Kaymakamı Adil Karataş, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras, belediye meclis üyeleri, çok sayıda vatandaş ve çocuk katıldı.

Medeniyetimizin çocukları barış temsilcileridir

Festivalde konuşan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer sözlerine şöyle başladı: “Bugün hem Ramazan-ı Şerif, hem 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve hem de barış sebebiyle bir arada bulunmak, bu üç şeyi bir araya getirmek gerçekten büyük bir tevafuk. Çünkü Ramazan-ı Şerif hepinizin malum olduğu gibi diğer insanların dertleriyle hemhal olma, diğerkâm olma ayıdır. Çocuklara ithaf edilen Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, çocuk nezdinde sevginin, barışın, adaletin tüm dünyaya verdiği bir mesajdır. Ekmek tüm inançlarda kutsaldır. İşte tüm dünyanın çocuklarını tüm inançlarda kutsal olan ekmekle birleştirip tüm dünyaya Esenler’den verilen bu mesaj gerçekten çok anlamlı” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu medeniyetin çocukları barışın temsilcileridir. Barışın güvercinleridir. İşte Esenler’in çok değerli Belediye Başkanı Tevfik kardeşimizin 13 yıldır istikrarlı şekilde Esenler’den tüm dünyaya seslendiği mesaj, tüm dünyanın en acil ihtiyacı olan barış ve esenlik mesajıdır. Karşımızda duran İyilik Fuarı da barış ve esenliğin bir kardeşidir.”

Barış Ekmeği
Uluslararası Barış Ekmeği Festivali Esenler’de düzenlendi.

Bizim soframız herkese açık

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da konuşmasına meydanda bulunan çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak sözlerine başladı. “Ekmek, bizim için kutsal. Yerde görsek kimseye kızmadan suçlamadan sanki kendimiz düşürmüş böyle bir hata işlemiş gibi hemen onu alır, üzerindeki toz toprağı üfler, temizler, kimsenin ezip çiğnemeyeceği bir yere koyarız. Belki bir kuşun, kurdun yiyebileceği özel bir yere bırakırız. Aslında tüm inançlarda da ekmek kutsaldır. Niçin? İnsanlığın varlık mücadelesinde, beslenmesinde en temel, el ürünü bir nimettir. Üstelik biz soframızı misafirlerimizle paylaşırız ki bizim sofralarımız gönül sofrasıdır. Herkese açıktır. Az sonra bu gönül coğrafyamızdan masum çocuklarımızın, geleceğimiz, yüz aydınlığımız, yaşam enerjimiz olan bu çocuklarımızın getirmiş olduğu su, maya ve un hepsi birlikte her birinizin gönül elleriyle bismillah diyeceğiz ve onu yoğuracağız. Ayrıca yaratılanı biz hesapsız, hasbi olarak Allah için seviyoruz ve selamını her yere tüm dünyaya buradan göndereceğiz”.

Üç kutsalımızla dünyaya haykırıyoruz

Ardından ev sahibi Barış Ekmeği projesinin fikir babası Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise 13 yıldır bu festivali düzenlediklerini belirtti ve şöyle devam etti: “Üç tane önemli kelime var. Barış, ekmek ve çocuk. Çünkü Barış, bizim medeniyetimizin adıdır. 21. yüzyılda insanlığın herhalde en çok hasretle beklediği, insanlığın herhalde en çok hasretle ulaşmak için gün ve dakika hesabı yaptığı şey maalesef barış oldu. Diğeriyse ekmek. İnsanın hayatındaki en kıymetli şey. Mücadelesinin kaynağı, uğraşı. Diğeri ise çocuk. Bir insanın hayatta en kutsal varlığı” dedi.

Dünyayı kan emici vampir gibi emmeye çalışan küresel güçlerin, insanları yok etmek için gece gündüz silah üretenlerin, bomba yağdıranların, çocukları yetim bırakanların, anneleri dul, çocukları öksüz bırakanlara bir mesaj vermek amacıyla bu festivali düzenlediklerini söyleyen Göksu, “Acaba bu üç kutsalın bir araya gelmesiyle çocukların masum duygusuyla onlara bir şey söylesek ve desek ki ‘Ey dünyayı kana bulayanlar artık yeter! İnsanlığın tepesinden bombalarınızı alın. Adil bir dünya mutlaka olacak. Mutlaka adaletli bir dünya vardır’ diyoruz. Ve onlara bunu haykırabilir miyiz diye 13 yıldan beri dünyanın değişik yerlerinden çocuklarımızı Esenler’de ağırlıyoruz.”

Barış Ekmeği, dünyanın en samimi ekmeği

Ayrıca Göksu, festivalde pişirilen ekmekleri dünya liderlerine gönderdiklerini ifade etti. “Un, dünyanın değişik yerlerinden, su dünyanın değişik yerlerinden maya ise bu topraklardan verilerek ekmek yapılıyor. İnşallah bugüne kadar haykırdık. Yine haykırmaya devam edeceğiz. Ayrıca bu zamana kadar barış mektuplarımızı gönderdik, göndermeye devam edeceğiz. Üstelik dünyada barış hâkim olana kadar göndereceğiz. Ayrıca bu ekmeği saygıdeğer cumhurbaşkanımıza ikram ettiğimizde dünyanın en samimi ekmeği demişti. Dünyanın en samimi ekmeğiyle inşallah dünya istikamet bulur.”

Ekmek dilimleri dünya liderlerine ulaştı

Konuşmaların ardından Bakan Özer, Vali Yerlikaya ve Göksu önlük giydiler. Ardında da dünya çocuklarıyla birlikte Barış Ekmeği’nin hamurunu hazırladılar. 10 ülkenin unları, Türkiye’nin sevgi ve kardeşlik mayasıyla karıldı. Yoğrulan hamur “Bismillah” denilerek sahneye kurulan fırında pişti. Ayrıca Barış Ekmeği’ni 9 ülkeden gelen un ve sularla yoğurduk. Başkan Göksu ve diğer protokol üyeleri ise ekmekleri fırından çıkararak çocuklara ikram etti. Bakan Özer’in kestiği ekmek dilimi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres için ayrıldı. Vali Yerlikaya’nın kestiği ekmek dilimi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gitti. Göksu ise kestiği ekmek dilimini ABD Başkanı Joe Biden’e gönderdi. Bu kargoları ise etkinlik alanında bulunan PTT aracı teslim aldı.

Barış Duvarı da açıldı

Etkinlikte Barış Duvarı da açıldı. Barış Duvarı’nda ülke bayrakları ve ülkeleri temsil eden önemli yapılarla barış güvercinleri yer alıyor. Duvarın açılışını, Bakan Özer ve beraberindekiler yaptı. Program sonunda ise dünya coğrafyalarından gelen çocuklar, halk oyunu gösterileriyle izleyenlere görsel şölen sundu. Yeteneklerini sergileyen çocuklar büyük beğeni topladı.