İstanbul’da 2019’dan beri, durdurulan ulaştırma ve altyapı yatırımları nedeniyle şehirde baş gösteren problemler, İBB Meclisi AK Parti Grubu’nun teklif ettiği araştırma komisyonları ile incelenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve CHP’li Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2019’dan beri şehre hangi yatırımları yaptı, hangi projeleri hayata geçirdi? 2016-2019 döneminde başlayan yatırımların bugünkü durumu nedir? Bu projelere devam ediliyor mu? Edilmiyorsa, neden edilmiyor? Müsilaj dahil olmak üzere, şehri etkisi altına alan problemlerde İmamoğlu’nun İstanbul’u yönetememesinin ve Temel Atmama Töreni adını verdiği şovların rolü nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi AK Parti Grubu şimdi Durdurulan Projeleri Araştırma Komisyonu ve benzeri komisyonlar ile bu soruların yanıtlarını araştıracak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili M. Tevfik Göksu’nun açıklamalarıyla duyurulan araştırma komisyonlarının kurulması için İBB meclisine teklif sunulacak. Bu komisyonlar, Durdurulan Projeleri Araştırma Komisyonu, Toplu Ulaşım Sistemi Araştırma Komisyonu ve Müsilaj ve Çevre Sorunları Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin teklif sunacaklarını bildirdi.

İBB Meclisi AK Parti Grup Toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Göksu, seçimden bu yana meclisin 56 oturumunda İstanbul’un gündemine dair başkanlık makamına 137 soru yönelttiklerini ancak bunların sadece 42’sinin cevaplandırıldığının altını çizdi.

İBB’nin seçimden bu yana geçen iki yıllık süre içerisinde mali performansta, projelerde ve yatırımlarda geriye gittiğini vurgulayan Göksu, toplam değeri 11 milyar lira olan 114 projenin ise İmamoğlu tarafından durdurulduğunu anlattı.

İstanbul’u guguk kuşuna çevirdiler

M. Tevfik Göksu, İmamoğlu’nun icraatlarına dair şu detaylara değindi:

“Bu dönemde İBB, 28,9 milyar lira bütçesi olan bir reklam ajansına dönmüştür. Siyasi illüzyon üreten iletişim merkezine dönmüştür. Algı, şov ve manipülasyon üreten stand up merkezine dönmüştür. Hepinizin bildiği bir kuş vardır, guguk kuşu. Bu kuş yuva yapmaz. Hep başkasının yuvasında geleceğini ikame etmeye çalışır. İBB 21. yüzyılın guguk kuşu merkezine dönmüştür. İki yılda gördük ki İBB yönetiminin ne iş yapmaya niyeti ne de iş yapma becerisi var. Ama biz İstanbullular adına seçilmiş kişiler olarak İstanbul’un geleceğini bu kifayetsiz muhterislerin eline bırakamayız.”

Araştırma komisyonlarıyla halk gerçeği öğrenecek

İBB Meclisi AK Parti Grubu Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, bundan sonra mevzuatların kendilerine verdiği tüm hakları kullanarak halka hakikatleri açıklayacaklarının da altınız çizdi. Bu amaçla mecliste Durdurulan Projeleri Araştırma Komisyonu, Toplu Ulaşım Sistemi Araştırma Komisyonu ve Müsilaj ve Çevre Sorunları Araştırma Komisyonu kuracaklarını vurgulayan Göksu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İBB tarihinin en kapsamlı araştırma komisyonlarını kuruyoruz. 2016-2019 yılları arasında yürütülen yatırım projelerinin bugün ne durumda olduklarını tespit etmek, 2019-2021 yılları arasında yeni bir yatırım başlatılmış mıdır, başlatılmamışsa ne tür bir bütçe ile yapıldığını tespit ederek kamuoyu ile paylaşacağız. Durdurulan ulaşım yatırımlarının, çevre yatırımlarının, deprem yatırımlarının ne durumda olduğunu İstanbullularla buluşturmak istiyoruz. Tüm ulaşım yatırımlarını da içine alan toplu ulaşım sistemiyle ilgili araştırma komisyonu kuruyoruz. Komisyon bütün raylı, kara ve deniz ulaşımındaki yatırımları incelemek ve projeksiyon ortaya koymak, mağduriyetleri telafi etmek için çalışacak. Güncel müsilaj ve çevre sorunlarıyla ilgili bir komisyon kuruyoruz. Komisyon, TBMM Müsilaj Komisyonu ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla entegre çalışacak.”

1984-1994 arası SHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Nurettin Sözen’in kendisinden sonra göreve gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın biyolojik arıtma tesislerini iptal ettiğine dair söylemlerini de hatırlatan Göksu, “Sözen dönemini tarihçilerin ‘İstanbul’un en kötü yönetildiği yıllar’ olarak tarif edeceğini,” hatırlattı ve bu dönemin çöp dağları, susuzluk, İSKİ skandalı gibi olaylarla anıldığının da altını çizdi.

Göksu, ayrıca iki ön arıtma tesisi hariç İstanbul’daki atık su arıtma tesislerinin 1994-2019 yılları arasında yapıldığını kaydetti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik saygı ve edep sınırlarını aşan ifadeler kullandığının da altını çizen Göksu, şu açıklamada bulundu:
“İmamoğlu, Cumhurbaşkanımızla, hükümetle, bakanlarımızla polemiğe girmeyi çok seviyor. Çünkü polemiklerin kendisi açısından bir yükü yok, konuşuyor geçiyor. Psikolojide temel bir kuram vardır. Her insanın bir zayıflık damarı vardır, zayıflık psikolojisi derler buna. Zayıflık psikolojisi taşıyan insanlar, güçlü gördükleri insanların aynasında kendisini görmek ister. Çünkü kendisini güçlü zanneder. Bunun bilimsel adı narsistik oluyor. İstanbul’u iki yılda geriye götürmüş, İstanbul adına söyleyecek sözü olmayan birisine kim imrenir? Bu belediye başkanına acınır. Söylediklerinin hekimler açısından mutlaka bir karşılığı vardır ve gereğini ivedilikle yapmalıdır. Bilsin ki tarih, Cumhurbaşkanımızı bu kenti çamurdan, susuzluktan kurtaran, bu kenti ihya eden lider olarak anacaktır. Birilerini ise ‘temel atmama töreni’, ‘musluk takma töreni’, ‘fazilet durağı yalanı’ ile anacaktır. Aradaki fark bu kadar açıktır.”

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.