Esenler Belediyesi, yerli teknolojilerle büyük ivme kazanacak akıllı şehirlerin tartışıldığı Akıllı Şehirler Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı.

Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu’nun modern, sağlıklı ve huzurlu yaşamlar kurulmasına katkı sağlayacak akıllı şehirler konseptinin gelişimine verdiği önem ve destek büyüyerek devam ediyor.

Yerli Teknolojilerle Esenler Akıllı Şehirler Çalıştayı

Mart ayında Esenler Belediyesi’nin organizasyonu ile düzenlenen ‘Yerli Teknolojilerle Esenler Akıllı Şehirler Çalıştayı’nda alanında uzman isimler, Akıllı Şehir uygulamalarında hangi yerli teknolojilerin kullanılabileceği konularını tartıştı.

Esenler’de sıfırdan kurulacak, Türkiye’nin ilk Akıllı ve Güvenli Şehri kapsamında TÜBİTAK TÜSSİDE ve IoTxTR Nesnelerin İnterneti Topluluğu iş birliği ile yerli/milli inovasyon odağıyla “Yerli Teknolojilerle Akıllı Şehirler Çalıştayı” çevrimiçi olarak düzenlendi.

Açılış konuşmaları; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdürü Zekeriya Çoştu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü İsmail Tüzgen, Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Aydın Polat ve TÜBİTAK TÜSSİDE Müdürü İsmail Doğan tarafından yapıldı. Çalıştaya; TÜSSİDE Proje Ekibi, Esenler Akıllı Şehir Takımı, IoTxTR Nesnelerin İnterneti Topluluğu, IoT alanında yetkin yerli firmalar ve akademisyenler katılım sağladı.

İki oturum şeklinde gerçekleşen çalıştayda, akıllı şehirler alanında yerli ve milli ürünler/hizmetler geliştiren yenilikçi firmalar ile bu firmaların fikir ve girişimleriyle birlikte Esenler’de hayata geçirilecek Akıllı Şehir uygulamalarında hangi yerli teknolojilerin kullanılabileceği konusu tartışıldı.

Esenler Belediyesi, şehir planlamasını, insanlar için sağlıklı ve mutlu yaşamı mümkün kılma bilinciyle yürütüyor ve bünyesinde kurduğu, Türkiye’de bir ilk olan “Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi” ile de şehre dair yenilikçi fikirler üreten akademik bir kadro ile Esenler’de sosyal, kültürel, fiziki ve kentsel dönüşüm projelerini uygulamaya koyuyor.

M. Tevfik Göksu şimdi bu vizyonu ve bilinci, akıllı şehir teknolojileriyle geleceğe taşıyarak Esenler’i akıllı ve güvenli bir şehir alt yapısına kavuşturmayı hedefliyor.

Esenler’de kurulacak Türkiye’nin ilk Akıllı ve Güvenli Şehri, geleneksel mimariden esinlenmiş, modern imkan ve donanımlara sahip konutları, kültürümüzle modernliği sentezleyen peyzajı, kent meydanı ve yaya arterleri, geleneksel çarşı kültürünü yansıtan ticari birimleri, yenilenebilir enerjili akıllı binaları, yer altı ve yer üstü otoparkları, sağlık tesis alanları, eğitim ve kültürel tesis alanları ve toplumsal alanlarıyla güvenli, huzurlu, ferah, yaşanabilir bir yapıda olacak.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.