Esenler’de belediyemizin iş birliğiyle “COVID-19 Pandemisi ve Diğer Afetlere Karşı Halk Sağlığı Sistemi Dayanıklılığı Çalıştayı” düzenlendi. İlçemiz tüm afet risklerine karşı daha da hazırlıklı olacak.

2020 yılı hiç beklenmedik bir afet ile tüm dünyanın halk sağlığı için seferber olmasına tanık oldu. Belediyemiz de afet planlaması konusunda bir adım daha atarak, çok önemli bir çalışmaya imza attı.

Esenler Belediyesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve İstanbul AFAD İl Müdürlüğü iş birliğiyle “COVID-19 Pandemisi ve Diğer Afetlere Karşı Halk Sağlığı Sistemi Dayanıklılığı Çalıştayı” düzenlendi.

Çalıştayda; Covid-19 pandemisi ve diğer afetlere karşı halk sağlığı sistemi dayanıklılığı değerlendirildi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından desteklenen, Birleşmiş Milletler Afet Riski Azaltma Ofisi’nce (UNDRR) hazırlanan “Kentlerin Afet Dirençlilik Karnesi” dünyada Japonya, ABD, Avustralya, Bangladeş ve Türkiye’de uygulanmakta olup Türkiye’de ise İstanbul-Esenler ve Trabzon-Ortahisar’da yürütülüyor.

Afet riskine karşı önce zihinlerimizi hazırlamak

Çalıştayda konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, afetlere karşı zihniyetin geliştirilmesi gerektiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Küresel ısınmadan, iklim değişikliğinden dolayı yaşanan afetler artık dünyanın kaçınılmaz bir parçası oldu. Bunlar bugün öngörülebilinen gerçekler. Bu çalıştayda üzerinde durulması gereken en önemli şey, afetlere karşı zihniyeti nasıl geliştireceğiz, siyaseti nasıl akl-ı selim hâle getireceğiz? Bir diğeri ise öngörülen ve öngörülemeyen afetler karşısında yerel yönetimler olarak bütün planlarımızı afet endeksli yapmalıyız. Planlarımızı yeniden revize ederek afet endeksli planlara dönüştürmek zorundayız. Devletin afetler konusunda yaptırımlarını artırması ve afet bilincinin toplumsallaşması için eğitim faaliyetlerine öncelik vermesi gerekiyor. Bu toplumda öncü olacak, yön verecek hangi kurum varsa onların da zihniyetini toplumun geleceğini inşa etmek üzere yeniden revize etmesi gerekiyor. Bunları yaparsak Allah’ın izniyle, milletimizin dayanışması ruhuyla devletimizin politik enerjisiyle ve heyecanıyla afetler konusunda dünyada çok önemli mesafe katedebiliriz.”

Esenler afet dayanıklılığından tam not alacak

Esenler’de halk sağlığı sisteminin afetlere karşı dayanıklılığı değerlendirildi. Değerlendirmede UNDRR tarafından geliştirilen halk sağlığı ve afetlerle ilgili 23 maddeden oluşan puan kartı kullanıldı. Maddeler, alanında uzman 25 katılımcı tarafından, Esenler ilçesindeki kamu kuruluşları, özel kuruluşlar ve Esenler halkı kapsamında ele alınarak tartışıldı. Tartışmalar sonucunda ilçenin afet senaryolarına karşı hazırlık düzeyine ilişkin bir durum saptaması yapıldı. Daha sonra mevcut durumun geliştirilmesine yönelik çözüm yolları irdelendi ve öneriler geliştirildi. Çalıştay sonucunda, Esenler ilçesinin afet risk ve senaryo planlamaları, nitelik ve nicelik açısından insan kaynakları, ani hasta artışıyla başa çıkabilme kapasitesi ve afet sonrası gereken tıbbi malzeme ve ekipmanları temin edilmesi gibi konularda iyi düzeyde yeterliliğe sahip olduğu belirlendi. Bununla birlikte ‘halk sağlığı tesislerinin altyapı, konum ve inşa bakımından afetlere dayanıklılığının daha da geliştirilmesi yönünde karar alındı.

Esenler’de deprem konusunda uzun zamandır yapılan hazırlıklar sayesinde ise ilçede İstanbul’un en önemli kentsel dönüşüm projeleri hayata geçmişti:

 

 

 

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.