Esenler Belediyesi’nin geliştirdiği AdımApp Ödüllü Adım Sayar uygulaması ile Esenler’de yeni bir sağlık hareketi start aldı. “Adım Maratonu” ile Esenlerliler hem sağlığına kavuşuyor hem de ödüller kazanıyor.

Esenler Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü, obeziteye karşı mücadele etmek ve insanların sağlıklı yaşamına katkıda bulunmak için süreklilik gösteren “Adım Maratonu” projesini hayata geçirdi. AdımApp Ödüllü Adım Sayar uygulamasıyla, Esenler sınırları içerisinde atılan her adım puana, puanlar ödüle dönüşüyor. Esenler Belediyesi’nin IOS ve Android marketlerde bulunan uygulamasını indirerek katılım sağlanabilen ve belli aralıkları kapsayan zaman dilimlerinde yapılacak yarışma çocuk, genç ve yetişkin kategorilerinde olacak. İstanbullu tüm vatandaşların Esenler sınırları içinde katılabileceği ve belli aralıkları kapsayan zaman dilimlerinde yapılacak yarışmalarda herkes attığı adıma göre ödüller kazanacak.

Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen törenle startı verilen projenin ilk etabı, 26-27-28 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek. 3 günde atılan adımları kapsayacak olan Adım Maratonu’nda her katılımcıya yağmurluk hediye edilirken, ilk üçe girenlere de tablet, bilgisayar, bisiklet ile birlikte derecesine göre 1 yıllık, 6 aylık ve 3 aylık ücretsiz yüzme havuzu üyeliği elde ediyor. Yarışmacılar, her 50 bin adım için kazanacakları 20 TL’yi sosyal sorumluluk kapsamında Kızılay, AFAD, nadir hastalıklar dernekleri ile kolluk kuvvetlerini güçlendirme adına kurulu yardım kuruluşlarına bağışlayabiliyor.

AdımApp ile bereketli ve sağlıklı adımlar

Düzenlenen bir törenle “Adım Maratonu” projesi Dörtyol Meydanı’nda tanıtıldı. Projenin asıl amacının ‘Esenler’de sağlıksız birey kalmasın’ olduğunu vurgulayan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, şu ifadeleri kullandı:

“Yüzyılın ilk çeyreğinde dünyada en önemli problem ne diye bir araştırma yapsanız karşınıza çıkacak en anlamlı tablo 7’den 77’ye herkesin obeziteyle karşı karşıya kalması olacaktır. Nüfusun büyük bir bölümünün kentlere taşınmasıyla beraber özelikle çocuklarımızın karşı karşıya kaldığı özellikle hareketsizliğin ortaya çıkarmış olduğu bir sonuçtur. Biz çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde yetişmesi ve geleceğe hazırlanması için onları hareketlendirecek bir takım işler yapmaya gayret ediyoruz. Türkiye’de bir ilk uygulama olan, Esenler sınırları içerisinde hepimizi harekete geçirecek, hareket ettikten sonra önce sağlığımıza kavuşacağımız daha sonra da sağlıkla beraber ödüller kazanacağımız bir projeyi başlatıyoruz. Esenler sınırları içerisinde attığınız her bir adım Esenler Belediyesi tarafından ödüllendirilecek. Her 30 günde bir program güncellenecek. Adımlar sayılacak ve 10 bin adımdan başlamak üzere ödüller dağıtılmaya başlanacak. Tişörtlerle başlayan ödüller tabletlere kadar devam edecek. Bir güzel tarafı da bu adımlarla çeşitli sosyal kuruluşlara katkıda bulunabileceksiniz. Burada asıl amacımız Esenler’deki her bir kardeşimizin sağlıklı bir şekilde hayata devam etmesi. Bunun için harekete teşvik ediyoruz ve Esenler’de yeni bir hareketi başlatarak harekete geçiyoruz. Adımlarınız bereketli olsun.”

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.